Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP. Wybrano nowego zwierzchnika

Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP. Wybrano nowego zwierzchnika
Fot. Wikimedia / CC BY-SA 3.0
KAI / kb

Obradujący w dniach 21-22 maja w Łodzi wiosenny Synod Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP wybrał nowego biskupa Kościoła na 10-letnią kadencję. Został nim ks. Przemysław Semko Koroza z Łodzi. Jego wprowadzenie w urząd odbędzie się 8 października br.

Sprawujący dotychczas tę funkcję (od 2002 roku) bp Marek Izdebski kończy swoje urzędowanie. Do przejścia na emeryturę pozostaje administratorem parafii ewangelicko-reformowanej w Bełchatowie.

Nowy zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP

Zgodnie z art. 41 Prawa Wewnętrznego Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP „biskupem (superintendentem) może być wybrany duchowny, który cieszy się autorytetem duchowym i moralnym w Kościele oraz pracuje w nim nieprzerwanie przez co najmniej piętnaście lat”.

Biskup-elekt urodził się 26 listopada 1965 r. w Łodzi. Był ordynowany 26 kwietnia 1992 r. W kadencji 2016-2020 był zastępcą radcy duchownego Konsystorza Kościoła, a w 2021 roku został wybrany na funkcję zastępcy notariusza Synodu Kościoła. Jest proboszczem parafii ewangelicko-reformowanej w Łodzi i przewodniczącym Łódzkiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.

Według danych z 2020 roku Kościół Ewangelicko-Reformowany RP liczy 3200 wiernych (w tym 9 duchownych) w 8 parafiach i 5 grupach diasporalnych. Kościół należy do Polskiej Rady Ekumenicznej, Światowego Aliansu Kościołów Reformowanych oraz Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych. Jego organem prasowym jest wydawane od 1926 roku czasopismo „Jednota”.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. Zbigniew Marek SJ

Materiał stanowi pierwszą część pakietu z serii Drogi świadków Chrystusa. Tematyka pakietu dotyczy tożsamości młodego człowieka, jego wiary w Boga Trójjedynego oraz Kościół. Materiały zawierają m.in. informacje na temat sakramentów oraz prezentują sylwetki wielu świętych...

Skomentuj artykuł

Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP. Wybrano nowego zwierzchnika
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.