Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP. Wybrano nowego zwierzchnika

Fot. Wikimedia / CC BY-SA 3.0
KAI / kb

Obradujący w dniach 21-22 maja w Łodzi wiosenny Synod Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP wybrał nowego biskupa Kościoła na 10-letnią kadencję. Został nim ks. Przemysław Semko Koroza z Łodzi. Jego wprowadzenie w urząd odbędzie się 8 października br.

Sprawujący dotychczas tę funkcję (od 2002 roku) bp Marek Izdebski kończy swoje urzędowanie. Do przejścia na emeryturę pozostaje administratorem parafii ewangelicko-reformowanej w Bełchatowie.

Nowy zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP

Zgodnie z art. 41 Prawa Wewnętrznego Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP „biskupem (superintendentem) może być wybrany duchowny, który cieszy się autorytetem duchowym i moralnym w Kościele oraz pracuje w nim nieprzerwanie przez co najmniej piętnaście lat”.

Biskup-elekt urodził się 26 listopada 1965 r. w Łodzi. Był ordynowany 26 kwietnia 1992 r. W kadencji 2016-2020 był zastępcą radcy duchownego Konsystorza Kościoła, a w 2021 roku został wybrany na funkcję zastępcy notariusza Synodu Kościoła. Jest proboszczem parafii ewangelicko-reformowanej w Łodzi i przewodniczącym Łódzkiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.

Według danych z 2020 roku Kościół Ewangelicko-Reformowany RP liczy 3200 wiernych (w tym 9 duchownych) w 8 parafiach i 5 grupach diasporalnych. Kościół należy do Polskiej Rady Ekumenicznej, Światowego Aliansu Kościołów Reformowanych oraz Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych. Jego organem prasowym jest wydawane od 1926 roku czasopismo „Jednota”.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP. Wybrano nowego zwierzchnika
Komentarze (1)
KP
~katolik pomniejszego płazu
24 maja 2022, 19:48
jak to? dlaczego notorycznie piszecie o wspólnotach protestanckich "Kościoły"? Piąte pytanie: Dlaczego dokumenty Soboru i późniejsze wypowiedzi Magisterium Kościoła nie przypisują tytułu „Kościoła" Wspólnotom chrześcijańskim powstałym w wyniku Reformy XVI wieku? Odpowiedź: Dlatego, że, według doktryny katolickiej, te Wspólnoty nie posiadają sukcesji apostolskiej w sakramencie Święceń, przez co brakuje im koniecznego elementu konstytutywnego do bycia Kościołem. Wspomniane Wspólnoty kościelne, które, szczególnie ze względu na brak kapłaństwa sakramentalnego, nie zachowały właściwej i integralnej rzeczywistości Misterium euchrystycznego, według nauki katolickiej nie mogą być nazywane „Kościołami" we właściwym tego słowa znaczeniu. KONGREGACJA NAUKI WIARY, ODPOWIEDZI NA PYTANIA DOTYCZĄCE NIEKTÓRYCH ASPEKTÓW NAUKI O KOŚCIELE, 2007r.