„Kościół i kultura”. Nowa edycja cyklu Wykładów Janopawłowych na Angelicum

„Kościół i kultura”. Nowa edycja cyklu Wykładów Janopawłowych na Angelicum
KAI/dm

Instytut Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum rozpoczął nowy rok akademicki.

W piątek o godz. 16.30 odbędzie się pierwszy z wykładów otwartych z cyklu JP2_Lectures wygłosi o. prof. Jarosław Kupczak OP na temat: „Kościół i kultura po Soborze Watykańskim II”. W gronie słuchaczy będą tegoroczni studenci JP2 studies, w tym troje stypendystów Fundacji św. Mikołaja. Przewidziana jest też transmisja online.

Jak podkreślają organizatorzy, cyklu comiesięcznych Wykładów janopawłowych na Angelicum, Sobór Watykański II miał kluczowe znaczenie dla relacji między Kościołem a kulturą. Czerpiąc z myśli papieży XIX i XX wieku, Sobór stworzył nową relację między Kościołem a kulturą. Relacja ta opierała się na przekonaniu, że Kościół będzie odtąd zawsze żył w pluralistycznym świecie. Zrozumienie kultur, w których żyje Kościół, jest niezbędne do głoszenia Ewangelii. Stąd wzięło się wezwanie Jana XXIII do odczytywania znaków czasu i wezwanie Pawła VI do dialogu ze światem.

DEON.PL POLECA

To właśnie Paweł VI podczas swojego pontyfikatu zastąpił tradycyjny termin „cywilizacja chrześcijańska” wyrażeniem „cywilizacja miłości” zapożyczonym od Benedykta XV. Zastąpienie to miało służyć poszukiwaniu uniwersalnego języka, zrozumiałego dla wszystkich bez względu na religię i kulturę, za pomocą którego Kościół, wierny Ewangelii, mógłby przekazywać prawdy kluczowe dla chrześcijaństwa. W swojej antropologii dopełnił tego dzieła Jan Paweł II, tworząc uniwersalny język skoncentrowany na dobru człowieka widzianym w świetle Ewangelii”.

59-letni prelegent, dominikanin o. Jarosław Kupczak OP, jest profesorem nauk teologicznych, jednym z czołowych światowych ekspertów w dziedzinie antropologii chrześcijańskiej Jana Pawła II. Kieruje Katedrą Antropologii Teologicznej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz dyrektorem Ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II na tym uniwersytecie. Ponadto jest prezesem Towarzystwa Teologów Dogmatyków w Polsce.

Instytut Kultury św. Jana Pawła II jest interdyscyplinarną instytucją naukowo-dydaktyczną powołaną na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie w stulecie urodzin Jana Pawła II. Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II. Celem Instytutu jest więc nie tylko badanie dorobku Wielkiego Papieża, ale również myślenie wraz z nim o najważniejszych sprawach kultury duchowej, a więc np. solidarności, miłosierdziu, sztuce chrześcijańskiej, miejscu Kościoła we współczesnym świecie czy kryzysie duchowym Europy.

Instytut jest współprowadzony przez Fundację Świętego Mikołaja (wydawcę Teologii Politycznej) i w całości finansowany przez prywatnych darczyńców z Polski.

Następny wykład z cyklu „JP2_Lectures” planowany jest na 8 listopada, a prelegentem będzie prof. Jean-Luc Marion - filozof, wykładowca Sorbony oraz Uniwersytetu w Chicago, laureat prestiżowej Nagrody Ratzingera, zwanej „teologicznym Noblem”.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

„Kościół i kultura”. Nowa edycja cyklu Wykładów Janopawłowych na Angelicum
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.