Kościół katolicki w USA otrzymał pomoc z funduszu kryzysowego

Kościół katolicki w USA otrzymał pomoc z funduszu kryzysowego
(fot. unsplash.com)
PAP / jb

Katolickie parafie i instytucje w USA otrzymały łącznie od 1,4 do 3,5 mld dol. pomocy publicznej dla małych przedsiębiorstw w związku z pandemią - ustaliła agencja AP.

Kwota 1,4 mld dol. stanowi 0,2% całości funduszu kryzysowego, który wynosi 659 mld dol. Z pomocy skorzystały też m.in. firmy należące do celebrytów i miliarderów.

Jak twierdzi AP to m.in. efekt lobbingu Kościoła, który skorzystał ze specjalnych zasad dla grup wyznaniowych.

Wg AP, podmioty związane z Kościołem - m.in. parafie, szkoły i organizacje charytatywne - otrzymały od państwa dotąd łącznie co najmniej 3,5 tys. pożyczek. Dokładne ustalenie kwot jest niemożliwe, ponieważ opublikowane dane federalne nie podają konkretnych kwot, a jedynie kwotowe przedziały zatwierdzonych środków.

DEON.PL POLECA

W rzeczywistości liczba może być dużo wyższa, bo według danych kościelnej organizacji DMFC zajmującej się finansami Kościoła, z pomocy państwa skorzystała 9 tys. kościelnych podmiotów - większość występując o kwoty poniżej 150 tys., których nie ma w rejestrze. Jednak sama tylko administracja archidiecezji nowojorskiej otrzymała 15 pożyczek na co najmniej 28 mln dol.

Chodzi o fundusze wydawane przez administrację ds. małych przedsiębiorstw (SBA) w ramach wartego 659 mld dolarów programu przeznaczonego na pokrycie płac pracowników firm będących w trudnej sytuacji. Pożyczki są bezzwrotne, jeśli spółki wykorzystają je na wypłatę płac czy opłacenie czynszu.

Choć pomoc jest przeznaczona dla przedsiębiorstw zatrudniających mniej niż 500 osób, Kongres USA uczynił wyjątek dla związków wyznaniowych, umożliwiając im skorzystanie z pomocy i zwalniając z limitu 500 pracowników. Choć korzystają z niej również inne grupy religijne - jak choćby kościół doradczyni prezydenta Pauli White - Kościół Rzymskokatolicki, zatrudniający setki tysięcy osób w całym kraju, jest jednym z największych beneficjentów programu z kwotą stanowiącą 0,2 proc. całości funduszu kryzysowego. Ale jak zaznacza Associated Press, z pomocy publicznej skorzystały również m.in. firmy należące do celebrytów i miliarderów, jednak AP nie podała tu konkretnych kwot.

Wyjątek dla związków religijnych to wynik m.in. intensywnego lobbingu ze strony Kościoła w Kongresie. O tych wysiłkach informowały również media katolickie. Jak podaje AP, według oficjalnych danych archidiecezja Los Angeles wydała 20 tys. dolarów na usługi lobbystów zabiegających o korzystne zapisy w ustawie o funduszu koronawirusowym. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościół katolicki w USA otrzymał pomoc z funduszu kryzysowego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.