Kościół katolicki w walce z analfabetyzmem

(fot. flickr.com)
Radio Watykańskie / wm

Na świecie co piąty dorosły nie potrafi czytać i pisać – alarmuje katolicka agencja Misna. Szacuje się, że na świecie 750 mln osób nadal boryka się z analfabetyzmem.

Najtrudniejsza sytuacja jest w Afryce, gdzie w niektórych krajach 60 proc. ludności nie ma tych podstawowych zdolności komunikacyjnych. Dramat ten często dotyka kobiety, które skazane są wtedy na bycie nieobecnymi w życiu społecznym. Natomiast wykształcenie daje im autonomię ekonomiczną i staje się zachętą do zaangażowania także w politykę. Najszybciej z redukcją analfabetyzmu radzą sobie Azjaci, oprócz Bangladeszu. Natomiast najwolniej proces ten przebiega w Afryce subsaharyjskiej.

Kościół katolicki jest na pierwszej linii walki z analfabetyzmem. Dysponuje imponującą siecią szkół od podstawowych do specjalistycznych centrów uniwersyteckich. Do 200 tys. katolickich placówek edukacyjnych uczęszcza każdego dnia 45 mln uczniów. Szkoły katolickie są praktycznie we wszystkich krajach. W niektórych z nich, przy niewydolnych systemach edukacji państwowej, Kościół zapewnia edukację powszechną i o zdecydowanie wyższej jakości. Pieczę nad nią sprawuje Kongregacja Edukacji Katolickiej, której przewodniczy kard. Zenon Grocholewski. Duży wpływ na rozwój szkolnictwa uniwersyteckiego miał Jan Paweł II, któremu bardzo zależało na tej dziedzinie zaangażowania Kościoła. Za jego pontyfikatu utworzono 250 katolickich uniwersytetów. Na wielu z nich uprawiana jest cała paleta dyscyplin: od medycyny po dyplomację, nie brak też renomowanych szkół technicznych, kształcących przyszłych inżynierów.

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościół katolicki w walce z analfabetyzmem
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.