"Kościół musi być miłosierny w mówieniu i działaniu"

(fot. youtube.com)
KAI / ml

Kościół cały, w Polsce też, musi być miłosierny w mówieniu, działaniu, w dziełach charytatywnych - podkreśla kard. Kazimierz Nycz w liście pasterskim, który w niedzielę 20 grudnia czytany jest w kościołach archidiecezji warszawskiej.

Tegoroczny adwent jest wyjątkowy - pisze Kardynał - i dokonuje jego podsumowania w swoim przesłaniu do diecezjan. Przypomina m.in., że w I niedzielę adwentu rozpoczął się jubileuszowy rok 1050-lecia Chrztu Polski a "Kościół od ponad dziesięciu wieków głosi Ewangelię, przynosząc zbawienie kolejnym pokoleniom Polaków - aż do dzisiaj".

Przeczytaj pełną treść listu arcybiskupa.

Podkreśla też, że "Chrystusowy Kościół, pełniąc dzieła miłości i miłosierdzia przez wieki, przemienia świat na polskiej i europejskiej ziemi, wnosi swój znaczący wkład w dzieje Kościoła powszechnego". - Kościół tworzył i tworzy kulturę w Polsce, także kulturę europejską i świata. Równocześnie ewangelizuje przez kulturę - dodaje metropolita warszawski.

DEON.PL POLECA

Jednocześnie zachęca diecezjan, by świętując 1050-lecie Chrztu Polski odnowili dary i łaski własnego chrztu świętego. - Może warto, za przykładem papieża Franciszka, poznać bliżej datę i okoliczności swojego chrztu? - pyta kard. Nycz.

Metropolita warszawski pisze również, że wyjątkowość tegorocznego adwentu polega na tym, że w Kościele rozpoczął się Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Kardynał zachęca diecezjan do pielgrzymowania do kościołów jubileuszowych w archidiecezji warszawskiej i uzyskiwania związanych z tą pielgrzymką odpustów. Ma też nadzieję, że szczere spowiedzi będą dla każdego ważnymi celebracjami Roku Miłosierdzia.

Kard. Nycz wyraził też nadzieję, że w Roku Miłosierdzia w parafiach archidiecezji warszawskiej wzmocnione zostaną zespoły charytatywne oraz placówki Caritas. "Miłosierdzie Boga trzeba głosić, wypraszać, ale także czynić. Wtedy dopiero można mówić o apostolstwie i świadectwie miłosierdzia" - zaznaczył metropolita.

Jego zdaniem, "Kościół cały, w Polsce też, musi być miłosierny w mówieniu, działaniu, w dziełach charytatywnych. Musi być miłosierny, bo jest Kościołem Boga, który jest pełen miłosierdzia. Zaś ubogich zawsze mamy wokół siebie. Są to biedni i niezaradni, wykluczeni i rodziny wielodzietne, uchodźcy".

"Pusty talerz na wigilijnym stole niech wyraża gotowość przyjęcia potrzebującego bez żadnych warunków wstępnych. Miłość, podobnie jak przebaczenie, zawsze jest bezwarunkowa, w innym wypadku po prostu jej nie ma" - uważa kard. Nycz.

Metropolita warszawski w swoim przesłaniu na ostatnią niedzielę adwentu nawiązuje także do Światowych Dni Młodzieży, które jak podkreśla, będą wielkim wydarzeniem w życiu Kościoła, w życiu Polski. Parafie, wspólnoty, księży i świeckich oraz władze samorządowe zachęca do jeszcze większej mobilizacji , bo - jak pisze - "czas naprawdę jest krótki". Taka aktywność jest potrzebna także po to, aby po Światowych Dniach Młodzieży pozostał w naszej archidiecezji ożywiony Kościół - dodaje Kardynał.

W liście kard. Nycz informuje również diecezjan o złożeniu w watykańskiej kongregacji "positio" czyli dokumentacji nt. życia, cnót i sławy świętości Prymasa Tysiąclecia. Tym samym rozpoczyna się w Rzymie ostatni etap procesu beatyfikacyjnego. Po naszej diecezjalnej, polskiej stronie pozostaje modlitwa o rychłą beatyfikację i rozwijanie kultu naszego kandydata na ołtarze - wyjaśnia metropolita warszawski.

W związku z tym zaapelował do proboszczów i wiernych o rozpoczęcie w parafiach i rodzinach gorącej modlitwy o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. "Niech w tej intencji będzie odprawiana Msza święta w każdej parafii 28. każdego miesiąca, w dzień śmierci księdza Prymasa" - zachęca i przypomina, że w przyszłym roku przypada 35. rocznica jego śmierci. "Nie wyznaczajmy żadnych terminów beatyfikacji, ale nie oszczędzajmy czasu na modlitwę" - apeluje hierarcha.

List pasterski kard. Nycza czytany jest w niedzielę 20 grudnia w kościołach archidiecezji warszawskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Kościół musi być miłosierny w mówieniu i działaniu"
Komentarze (1)
M*
Menio *
27 kwietnia 2016, 11:20
Jak bez przykładów w rodzinie do naśladowania ma Papież sam jeden walczyć ze zbutwieniem laickiej, materialnej i egoistycznej Europy - na fundamentach aborcji i eutanazji nie tylko starszego pokolenia ale i dzieci. Gdzie miłosierdzie w obliczu czułości i współczucia i poświęcenia w tej trosce. Czy w świecie i Polsce ma również "czas" mieć wymiar w przeliczeniu na roboczogodziny? Czy pozwolimy niszczyć nasze nowe pokolenia Polaków - skazując na emigrację do zmywaków, odtrącenia ks.Międlara i Narodowców? Dlaczego budowniczowie systemu komunistycznego otrzymują sowite emerytury i ekscentryczne lansowania ich styków życia? A nasi młodzi muszą rezygnować z zakładania rodzin, posiadania dzieci, nie mają szans na godną pracę.