"Kościół nie weźmie więcej niż 100 mln zł"

"Kościół nie weźmie więcej niż 100 mln zł"
ks. Józef Kloch (fot. episkopat.pl)
KAI / pz

Nawet jeśli wierni wpłacą więcej, to Kościół, troszcząc się o finanse państwa, nie skorzysta z kwoty większej od 100 mln zł - powiedział KAI ks. Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Wyjaśnił, że w ten sposób Kościół zobowiązał się do udziału w ochronie nadmiernego deficytu budżetowego.

Ks. Kloch przypomniał, że latem ubiegłego roku, w trakcie negocjacji nt. wysokości dobrowolnego odpisu podatkowego na forum Zespołów Konkordatowych, strona katolicka, w trosce o finanse państwa, zobowiązała się, że nie skorzysta z części wpłat jakich dokonają wierni, jeśli ich suma przekroczyłaby 100 mln zł rocznie. Biskupi wysunęli taka propozycję w odpowiedzi na argumentację rządu, że nie może się on zgodzić na wyższy niż 0,3 proc odpisu podatkowy, kierując się wprowadzoną przez Unię Europejską procedurą ochrony nadmiernego deficytu budżetowego.

Tak więc - jak wyjaśnia ks. Kloch - jeśli wierni dokonaliby odpisów na kwotę wyższą niż 100 mln zł, to Kościół nie skorzysta z nadwyżki ponad 100 mln zł, kierując się troską o stabilność finansów państwa. Oczywiście to samoograniczenie się Kościoła obowiązywać będzie do czasu obowiązywania procedury ochrony nadmiernego deficytu budżetowego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Kościół nie weźmie więcej niż 100 mln zł"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.