Politycy: 0,5% odpisu to dobry kompromis

Politycy: 0,5% odpisu to dobry kompromis
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
KAI / pz

Zdaniem polityków, przyjęte w czwartek przez zespoły konkordatowe stron kościelnej i rządowej rozwiązanie, aby odpis podatkowy na Kościół wynosił 0,5 proc. jest dobrym kompromisem. Tego zdania jest m.in. szef klub parlamentarnego PO Rafał Grupiński.

- Myślę, że jest to dobry kompromis. Jak rozumiem, strona rządowa ustąpiła wobec oczekiwań Kościołów. Jest to szczególnie ważne z punktu widzenia małych społeczności wyznaniowych - powiedział Grupiński dziennikarzom w Sejmie. Jak dodał, dobrze że archaiczny Fundusz Kościelny przestanie istnieć.

- Fundusz Kościelny i słynna Komisja Majątkowa nie mają, najkrócej mówiąc, dobrej historii, a z punktu widzenia mediów - dobrej prasy. Sądzę, że nowe rozwiązania będą bardziej przejrzyste, czytelniejsze i lepsze dla wszystkich - stwierdził Grupiński.

- Lepszy rydz, niż nic, ja bym nie kruszył kopii, jest dobrze - powiedział z kolei Eugeniusz Kłopotek z PSL, oceniając porozumienie ws. odpisu podatkowego za dobry pomysł. - Mamy kompromis, ja na pewno przekażę pieniądze na Kościół - powiedział Kłopotek w Sejmie.

Jego zdaniem nie wiadomo, ile pieniędzy przy takim rozwiązaniu otrzymają poszczególne Kościoły. "Nie wiadomo, jak zachowają się wierni, ponad 90 proc. Polaków przyznaje się do Kościoła katolickiego, ale do kościoła już chodzi dużo mniej. Wielu będzie takich, którzy dadzą odpis na Kościół, ale będą też tacy, którzy nie dadzą, bo będą uważali, że są inne, ważniejsze sprawy" - stwierdził Kłopotek.

DEON.PL POLECA

Podczas dzisiejszego, kolejnego spotkania Zespołów Roboczych ds. Finansów Rządowej i Kościelnej Komisji Konkordatowych obie strony postanowiły, że Fundusz Kościelny ma zostać zastąpiony dobrowolnym odpisem z podatku w wysokości 0,5%. Dobrowolny odpis podatkowy 0,5% obowiązywałby od 1 stycznia 2014 r., obejmując już zeznanie podatkowe za rok 2013.

Jednocześnie obowiązywać będzie trzyletni okres przejściowy między obecnym funkcjonowaniem Funduszu Kościelnego a wprowadzeniem dobrowolnego odpisu podatkowego. W tym okresie państwo będzie dopłacało Kościołom różnicę między tym, co zadeklarowali podatnicy, a kwotą ok. 90-100 mln zł przekazywaną obecnie z budżetu na Fundusz Kościelny. Usamodzielnienie płacenia składek przez Kościoły nastąpiłoby z dniem 1 stycznia 2017 r.

Porozumienie ma charakter roboczy. Dzisiejsze ustalenia mają zostać przedstawione Radzie Ministrów i Konferencji Episkopatu Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Politycy: 0,5% odpisu to dobry kompromis
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.