Kościół pomaga młodym małżeństwom w Aleppo

Kościół pomaga młodym małżeństwom w Aleppo
(fot. Ms Jane Campbell / Shutterstock, Inc.)
Logo źródła: Radio Watykańskie / pk

Kościół w Aleppo wyszedł z nowym programem pomocowym dla mieszkańców tego umęczonego miasta. Skierowany on jest do młodych małżeństw, które pobrały się w czasie wojennej zawieruchy.

Akcja ma wymiar ekumeniczny i zaangażowane są w nią wszystkie wspólnoty chrześcijańskie obecne w tym syryjskim mieście.

- Pomagamy obecnie 600 małżeństwom, a wciąż zgłaszają się kolejne - mówi Radiu Watykańskiemu pracująca w Aleppo siostra Brygida Maniurka ze Zgromadzenia Franciszkanek Misjonarek Maryi.

- Przez pięć minionych lat wojny nasze Kościoły pomagały wszystkim. W ostatnim czasie zdaliśmy sobie jednak sprawę, że najsłabsi i najbardziej potrzebujący są tutaj młodzi, którzy w ciągu wojny zawarli związek małżeński. Oni nie mają żadnych oszczędności sprzed wojny, a w jej trakcie przecież niczego się nie dorobili - podkreśla siostra Maniurka. - Oni naprawdę zaczynają od zera. Wszystko jest bardzo drogie i panuje ogromne bezrobocie. Nawet jeżeli oboje mają pracę, to i tak im nie wystarcza, żeby przeżyć do końca miesiąca, nawet jeśli chodzi o samą żywność, a trzeba przecież kupować prąd, wodę, której nie ma w kranach. Zauważyliśmy też, że boją się mieć dzieci, ponieważ obawiają się, jak dadzą im radę zapewnić przyszłość. I właśnie w odpowiedzi na tę potrzebę zrodził się ten program. Ludzie informują się o nim nawzajem i w ten sposób do nas trafiają. Także w tej pomocy, która jest wciąż potrzebna całemu społeczeństwu, taki szczególny akcent kładziemy na młodych. Nie jest to tylko wsparcie materialne, ale i duchowe. Odkryliśmy, że są to młodzi, którzy nie byli przygotowani do zawarcia sakramentu małżeństwa. Przygotowujemy więc teraz dla nich odpowiednie programy formacyjne.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościół pomaga młodym małżeństwom w Aleppo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.