"Kościół powinien pielęgnować judaistyczne korzenie"

"Kościół powinien pielęgnować judaistyczne korzenie"
(fot. youtube.com)
5 lat temu
KAI / kw

Nabożeństwem ekumenicznym w katedrze toruńskiej zakończyły się centralne obchody XIX Dnia Judaizmu. W homilii bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem podkreślił, że do Kościoła należy pielęgnowanie judaistycznych korzeni chrześcijaństwa. Przyszłoroczne spotkanie chrześcijańsko-żydowskie odbędzie się w Kielcach.

Duchowny przypomniał historię Narodu Wybranego, wskazując w niej wielowiekowy okres tułaczki po świecie, do czasu utworzenia administracyjnego państwa Izrael. Hierarcha wspomniał także tragiczne doświadczenie wieku XX, który przyniósł Holokaust. - To nie chrześcijanie zabijali żydów - wołał bp Cisło, wskazując, że totalitaryzm, rasizm i faszyzm nie mają nic wspólnego z wiarą chrześcijańską.

Hierarcha przywołał znaczenie soborowej deklaracji o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich "Nostra aetate", której 50-lecie podpisania obchodzone było w październiku ub.r. Jak zauważył bp Cisło watykański dokument podkreśla, że pojednanie żydów i chrześcijan dokonało się poprzez ofiarę krzyżową samego Chrystusa.

Zdaniem duchownego wpływ na współczesny rozwój relacji chrześcijańsko-żydowskich ma niedawno wydany dokument Kongregacji Nauki Wiary, w którym stwierdza się, że Kościół ewangelizacją obejmuje pogan, żydów zaś zaprasza do przyjaznego dialogu, który zakłada poszanowanie własnej tożsamości.

- Dziś chcemy myśleć o przyszłości, mając na uwadze, co jest trudne w tym naszym dialogu: usuwanie uprzedzeń i stereotypów, niechęci i niezrozumienia - wymienił bp Cisło.

Hierarcha dodał, że radością napawają szczere gesty, które żydzi i chrześcijanie okazują sobie nawzajem.

Biskup Cisło przypomniał istotę powstania przy Konferencji Episkopatu Polski komitetu ds. Dialogu z Judaizmem. Wskazał, że polski komitet jest odpowiednikiem watykańskiego gremium, któremu przewodzi kard. Koch, szef Kongregacji Nauki Wiary.

Hierarcha przypomniał, że inicjatorem kościelnego ruchu na rzecz dialogu międzyreligijnego był wprowadzający do Kościoła soborowy powiew wiatru Jan XXIII, a jego kontynuatorami następni papieże, a zwłaszcza Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek.

- W którym narodzie urodziłby się Chrystus, gdyby Naród Wybrany nie dotrzymał wierności, o którą zabiegał też prorok Eliasz - zapytał wiernych bp Cisło, wskazując, że trzeba okazać żydom wdzięczność za to, że ten ich naród nie odszedł od wiary i nie przyjął bóstwa pogańskiego. Hierarcha wskazał, że Kościół powinien pielęgnować judaistyczne korzenie chrześcijaństwa.

- Dbajmy o to, aby Kościół nie przestał być wierny Bogu - podkreślił biskup Cisło.

Podczas nabożeństwa komentarze to odczytanych tekstów biblijnych z Pierwszej Księgi Królewskiej i Listu do Rzymian wygłosili rabin Boaz Pash, prof. Jan Grosfeld oraz ks. Dariusz Iwański.

Na zakończenie modlitwy bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem ogłosił, że przyszłoroczne centralne obchody XX Dnia Judaizmu odbędą się w Kielcach.

W modlitwie ekumenicznej pod przewodnictwem biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego udział wzięli bp Wiesław Mering, biskup włocławski oraz abp Tadeusz Gocłowski, arcybiskup senior archidiecezji gdańskiej. Muzyczną oprawę nabożeństwa przygotowała wspólnota neokatechumenalna oraz organista katedralny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Kościół powinien pielęgnować judaistyczne korzenie"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.