Kościół prawosławny wzywa do codziennej modlitwy o pokonanie epidemii odry

Kościół prawosławny wzywa do codziennej modlitwy o pokonanie epidemii odry
(fot. shutterstock.com)
3 lata temu
KAI/ ed

Prawosławny metropolita Kiszyniowa i całej Mołdawii Włodzimierz wezwał duchowieństwo i wiernych do gorących modlitw o wybawienie kraju od epidemii odry.

Narodowa agencja zdrowia podała 5 września, że od 1 stycznia w kraju stwierdzono 198 przypadków tej zakaźnej choroby a dalszych 68 osób jest podejrzanych, że się nią zaraziły. Szczególnie silnie zaatakowała ona dzieci, wśród których odnotowano 142 takie przypadki.

Proszę o codzienną modlitwę

"Jesteśmy głęboko zatroskani z powodu tej bezprecedensowej sytuacji, która zaistniała u nas po raz pierwszy od 10 lat i ma ciężkie skutki" - napisał zwierzchnik autonomicznego Mołdawskiego Kościoła Prawosławnego (MKP), podlegającego Patriarchatowi Moskiewskiemu. Poprosił wszystkich duchownych i wiernych świeckich o codzienną modlitwę, aby uwolnić kraj od tej poważnej choroby.

Jednocześnie udzielił on błogosławieństwa księżom, którzy razem z miejscowymi organami władzy i instytucjami lekarskimi "włączają się w kampanię informowania ludności o chorobie i spieszą z duchową pomocą ludności", aby razem z innymi przyczyniali się do wychowania młodego pokolenia w zdrowiu fizycznym i duchowym.Według narodowej służby zdrowia od 1 stycznia do 4 września br. w Mołdawii odnotowano 198 przypadków odry, a u dalszych 68 osób istnieje podejrzenie, że się nią zaraziły. Według miejscowych źródeł choroba ta dotarła do Mołdawii z Ukrainy, tam zaś spowodowała ją duża liczba nieszczepionych na nią dzieci.

Szczególnie groźna jest sytuacja w Gagauzji - niewielkim (nieco ponad 1,8 tys. km kw., ok. 160 tys. mieszkańców) obszarze autonomicznym na południu Mołdawii.Odra jest szybko rozprzestrzeniającą się chorobą zakaźną i na ogół zapadają na nią dzieci, jeśli nie zostały na nią wcześniej szczepione i u nich zwykle przebiega łagodnie. Ale mogą na nią zapaść także dorośli i wówczas jej przebieg często gwałtowny i ciężki, a nawet choroba może zagrażać życiu. Jedynym sposobem na uchronienie się przed odrą jest zaszczepienie się przeciwko niej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościół prawosławny wzywa do codziennej modlitwy o pokonanie epidemii odry
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.