Kościół w Katowicach zamknięty z powodu koronawirusa

Kościół w Katowicach zamknięty z powodu koronawirusa
9 miesięcy temu
KAI / pk

Kościół pod wezwaniem św. Męczenników Jana i Pawła w Katowicach-Dębie został zamknięty do odwołania z powodu zakażenia koronawirusem, potwierdzonego u jednego z księży. Księża poprosili parafian o duchową łączność, zrozumienie i modlitwę.

"Z uwagi na zarażenie koronawirusem u jednego z księży, kościół parafialny pozostanie zamknięty do odwołania" - czytamy na profilu facebookowym parafii św. Męczenników Jana i Pawła w Katowicach-Dębie. Jednocześnie kapłani zapewniają, że wszelkie przyjęte intencje mszalne, zostaną odprawione przez księży na probostwie.

Duchowni piszą, że jedyny kontakt z kancelarią i księdzem możliwy jest obecnie tylko telefonicznie. Poprosili parafian o duchową łączność, zrozumienie i modlitwę.

W osobnym komunikacje czytamy, że nie jest znany moment zakażenia księdza z potwierdzonym wirusem COVID-19. Wynik testu okazał się pozytywny 30 lipca 2020 roku.

"Sanepid uspokaja wiernych, że moment udzielania Komunii Św. przez księdza jest zbyt krótki, żeby doszło do transferu wirusa w relacji ksiądz" - wierny. Dodatkowo ręce księdza były dezynfekowane przed rozdawaniem Komunii wiernym, a także po przyjęciu Komunii św. przez Księdza - uspokajają duszpasterze na Facebooku. Zalecają jednak do telefonicznego kontaktu z lekarzem pierwszego kontaktu, gdyby ktoś poczuł się źle i wystąpiły objawy, które towarzyszą zakażeniu, czyli temperatura 38° C, duszności, utrata smaku i węchu.

Do sanepidu zostały zgłoszone osoby, które brały udział w nauce przed chrztem i w chrzcie - tu zakażony ksiądz miał bliski kontakt, także z dziećmi. Niewykluczone, że wtedy kapłan mógł się zarazić od nosiciela bezobjawowego.

1 sierpnia br. zostanie przeprowadzona dezynfekcja świątyni. Tego dnia od godz. 17:30 kościół będzie udostępniony wiernym. Jak zaznaczają duszpasterze, nabożeństwa odprawiać będą księża, którzy nie mieli kontaktu z zakażonym.

"Probostwo - jako miejsce przebywania zakażonego - jest pod ścisłą kwarantanną" - czytamy w komunikacie. Dlatego kancelaria parafialna funkcjonuje tylko telefonicznie w godzinach jej urzędowania.

Szczegółowe informacje dla parafian są dostępne na stronie internetowej.

Według danych sanepidu w woj. śląskim - gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń - koronawirusa wykryto u 16 tys. 167 osób, z których 390 zmarło. W regionie wyzdrowiało 13 tys. 886 osób, czyli blisko 85,9 proc. wszystkich zakażonych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościół w Katowicach zamknięty z powodu koronawirusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.