Kościół zaczyna oszczędzać energię

Kościół zaczyna oszczędzać energię
PAP / drr

Kościoły katolickie i klasztory w Polsce będą zużywać mniej energii - taki cel chce osiągnąć organizacja Etik&Energi (Etyka i Energia). Jej ekologiczny projekt edukacyjny dofinansowała szwedzka rządowa agencja pomocowa SIDA.

- To świetna wiadomość, teraz będziemy mogli ruszyć pełną parą, bo zainteresowanie jest ogromne - mówi PAP Jerzy Krzyżowski, ekspert Etik&Energi, odpowiedzialny za kontakt z Polską.

DEON.PL POLECA

- Mamy zgłoszenia od proboszczów z diecezji rzeszowskiej, archidiecezji przemyskiej, na oszczędnościach zależy też jezuitom, franciszkanom i karmelitom - wymienia.

Na pytanie czy trudno jest przenieść te doświadczenia na grunt polski, Krzyżowski odpowiada: - Księża obu wyznań świetnie się dogadują, a ekologia to krok do ekumenizmu.

Szwedzko-polska współpraca rozpoczęła się w 2009 roku, kiedy to Etik&Energi, powiązana z luterańskim Kościołem szwedzkim, podpisała porozumienie z zakonem jezuitów na południu Polski. Pierwszym pilotażowym zadaniem specjalistów od gospodarki energetycznej było przeprowadzenie analizy zużycia energii w bazylice i budynkach kościelnych w Kolegium Jezuitów w Starej Wsi w województwie podkarpackim.

Porozumienie obejmuje przeprowadzenie szkoleń w klasztorach, diecezjach i parafiach z zakresu racjonalnej gospodarki energetycznej w budynkach kościelnych oraz analizę zużycia energii w bazylice i budynkach Kolegium Jezuickiego w Starej Wsi w Województwie Podkarpackim. W ramach współpracy powstanie również baza danych dotyczących gospodarki energetycznej w polskich kościołach.

Dan Melander, kierownik Etik & Energi, widzi duży potencjał współpracy z Polską. - Kościół katolicki w Polsce jest mocno zintegrowany z lokalną społecznością i w tym widzimy możliwość dotarcia nawet do całego polskiego społeczeństwa. Już teraz widzimy możliwości wprowadzenia know-how w zakresie mikro sieci centralnego ogrzewania zasilanych lokalną biomasą w zalesionych regionach południowej Polski. Przeprowadziliśmy również rozmowy z organizacjami rolników.

Projekt edukacyjny dotyczący polskich parafii dofinansowała kwotą 300 tysięcy koron (ok. 120 tys. złotych) rządowa Szwedzka Agencja Międzynarodowej Pomocy Rozwojowej SIDA.

W marcu 2011 Etik & Energi oraz Towarzystwo Jezusowe Prowincji Polski Południowej planują wspólne zorganizowanie w Krakowie europejskiej konferencji kościołów na temat zmian klimatycznych oraz gospodarki energetycznej w tym kwestii związanej z racjonalnym i efektywnym wykorzystaniem energii.

O programie Etik&Energi w Polsce już wkrótce na DEON.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościół zaczyna oszczędzać energię
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.