W końcu czerwca wizytę w Polsce złoży zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk. Tematem jego rozmów z przedstawicielami polskiego episkopatu będzie m.in. przypadająca w tym roku 70. rocznica rzezi na Wołyniu.
W 1943 r. ukraińscy nacjonaliści zamordowali na Wołyniu - według różnych źródeł - ok. 30-60 tys. Polaków. Obecne działania obu Kościołów moją być kolejnym krokiem do pojednania obu narodów.
O przygotowaniach do wizyty ukraińskiego hierarchy poinformował w czwartek rzecznik episkopatu ks. Józef Kloch. Rocznica rzezi na Wołyniu oraz rozmowy z Kościołem greckokatolickim są jednym z tematów czwartkowego spotkania biskupów diecezjalnych na Jasnej Górze.
Ks. Kloch zaznaczył, że abp Szewczuk przyjeżdża do Polski z okazji 1025. rocznicy chrztu Rusi, jednak swoistym tłem tej wizyty z pewnością będzie również rocznica wydarzeń na Wołyniu.
"Nie jest wykluczone, że po spotkaniu z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefem Michalikiem będzie wspólny komunikat obu stron; na pewno będą wspólne modlitwy" - powiedział ks. Kloch.
Jego zdaniem, na pewno pożądany byłby wspólny polsko-ukraiński dokument, który miałby rangę podobną do dokumentów wypracowanych prze episkopaty Polski i Niemiec czy między polskim Kościołem katolickim a prawosławnym w Rosji. Nie wiadomo jednak, jaką formułę dokumentu przyjmą podczas czerwcowego spotkania arcybiskupi Michalik i Szewczuk - czy będzie to jedynie komunikat, czy szerszy dokument.
"Byłoby bardzo pożądane, aby obydwa narody pojednały się. Na pewno taki list musiałby powstać na gruncie prawdy historycznej, która jak wiadomo nie jest łatwa" - dodał rzecznik episkopatu.
Oprócz rozmowy z przewodniczącym KEP, abp Szewczuk prawdopodobnie spotka się też z zespołem episkopatu ds. kontaktów z Kościołem greckokatolickim.
Ks. Kloch przypomniał, że nie będzie to pierwszy krok służący polsko-ukraińskiemu pojednaniu. W 2005 r. abp Michalik oraz greckokatolicki kardynał Lubomyr Huzar podpisali wspólny dokument, natomiast podczas wcześniejszej wizyty Jana Pawła II we Lwowie kard. Huzar powiedział - przytoczył ks. Kloch - "o niektórych synach i córkach Kościoła greckokatolickiego na Wołyniu, którzy wówczas nie zdali chrześcijańskiego egzaminu i w tej rzezi brali udział. On wówczas powiedział słowo 'przepraszam'" - podkreślił rzecznik episkopatu.
Ks. Kloch przypomniał, że zbliża się również 75. rocznica kanonizacji św. Andrzeja Boboli, który zginął z powodu rozłamu między chrześcijanami, ale też stał się patronem dążenia do jedności obu stron. "Także ta rocznica jest na pewno okazją do pojednania obydwu narodów i rozmów na ten temat" - podsumował rzecznik.
W piątek opublikowany zostanie komunikat biskupów diecezjalnych po czwartkowych obradach na Jasnej Górze. Tego dnia hierarchowie wezmą udział w jasnogórskich uroczystościach Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
W 2013 roku mija 70. rocznica masowych zbrodni popełnionych przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Kulminacja zbrodni nastąpiła 11 lipca 1943 roku, gdy oddziały UPA zaatakowały ok. 100 polskich miejscowości. W trakcie rozpoczętej wówczas czystki etnicznej zginęło od 30 do 60 tys. Polaków. Strona ukraińska ocenia swoje straty na 10-12 tys., a nawet 20 tys. ofiar.
Dla polskich historyków rzeź wołyńska z lat 1943-1944, która swoim zasięgiem objęła także tereny południowo-wschodnich województw II Rzeczypospolitej, była ludobójczą czystką etniczną, w wyniku której w sumie życie straciło nawet ok. 100 tys. Polaków.
Polscy biskupi zaapelują o modlitwy w intencji ofiar rzezi wołyńskiej
Zachętę do modlitwy w intencji ofiar rzezi wołyńskiej skierują do wiernych polscy biskupi - zapowiedział w rozmowie z KAI bp Wojciech Polak. Sekretarz generalny KEP dodał, że Episkopat zachęci także do pojednania i wzajemnego przebaczenia sobie win.
Apel ten będzie zawarty w komunikacie z dzisiejszych obrad biskupów na Jasnej Górze. Sekretarz generalny KEP poinformował też, że w końcu czerwca abp. Józef Michalik spotka się z abp. Światosławem Szewczukiem, arcybiskupem większym kijowsko-halickim, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.
DEON.PL POLECA
W tym roku przypada 70. rocznica tragedii, w której, według obliczeń historyków, zginęło ok. 60-70 tys. mieszkańców Wołynia, głównie Polaków.
Episkopat przygotuje komunikat w związku z 70. rocznicą zbrodni wołyńskiej
Biskupi zgromadzeni na Jasnej Górze powołali dziś trzyosobowy zespół, który przy współpracy z Ukraińskim Kościołem Greckokatolickim wypracuje tekst wspólnego komunikatu nawiązującego do 70. rocznicy zbrodni
wołyńskiej.
Bp Wojciech Polak powiedział KAI, że komunikat zostanie wydany w związku z wizytą zwierzchnika tego Kościoła abp Światosława Szewczuka, który przybędzie do Polski 28 czerwca. Komunikat zostanie ogłoszony prawdopodobnie dwa dni później.
Komunikat ma zostać wcześniej zatwierdzony przez zebranie plenarne KEP, które odbędzie się w dniach 21-23 czerwca w Krakowie.
W skład zespołu powołanego dziś podczas zebrania biskupów diecezjalnych, weszli: abp Stanisław Budzik - metropolita lubelski, bp Wojciech Polak - sekretarz generalny KEP oraz bp Marian Rojek - biskup zamojsko-lubaczowski.
Skomentuj artykuł