Kościoły na Ukrainie w procesie pokojowym

(fot. Elena Penkova / Foter / CC BY-NC-SA)
KAI / ptt

Światowa Rada Kościołów jest przekonana, że Kościoły na Ukrainie mogą odgrywać "wiodącą rolę" w pokonaniu "powodujących konflikt nacjonalizmów". Wynika to z komunikatu ogłoszonego w Genewie po wizycie jej delegacji w Kijowie i Donbasie. W ubiegłym tygodniu delegacja ŚRK prowadziła tam rozmowy w czołowymi przedstawicielami Kościołów i życia politycznego.

Członkowie delegacji ŚRK usłyszeli różne wersje na temat przyczyn konfliktu oraz konkretnych doświadczeń Kościołów. Jednocześnie wyrażono oczekiwanie, że ruch ekumeniczny poinformuje wspólnotę międzynarodową o sytuacji na Ukrainie, opowie się za większym zaangażowaniem humanitarnym dla cierpiącej ludności i silniej będzie wspierał starania Kościołów ukraińskich na rzecz sprawiedliwości i pokoju. "Światowa Rada Kościołów ze swej strony będzie się starała znaleźć sposoby towarzyszenia Kościołom Ukrainy i narodowi ukraińskiemu w pielgrzymce sprawiedliwości i pokoju" - głosi komunikat końcowy.

W skład 10-osobowej delegacji ŚRK pod kierownictwem jej sekretarza generalnego, pastora Olava Fykse Tveita, weszli m.in. metropolita Gennadios (Sassima) z Patriarchatu Konstantynopola, ks. Michael Gundajew z Patriarchatu Moskiewskiego, anglikański biskup z Wielkiej Brytyanii Christopher Hill (przewodniczący Konferencji Kościołów Europejskich - KEK), delegat Kościoła prezbiteriańskiego w USA ds. Międzynarodowych, Catherine Gordon oraz emerytowany biskup Kościoła Luterańskiego Szwecji, Anders Wejryd.

DEON.PL POLECA

Członkowie delegacji spotkali się z przedstawicielami Kościołów, odwiedzili centrum uchodźców w Kijowie, a także w okolicach Lisiczańska w Donbasie zapoznali się z rozmiarem zniszczeń, jakie spowodowały walki toczone w ostatnich miesiącach. W oparciu o swoje wrażenia członkowie delegacji ŚRK podkreślili potrzebę możliwie najszybszego zakończenia konfliktu, aby "uniknąć jeszcze większych strat w ludziach". Ich zdaniem, potrzebna jest także o wiele większa niż dotychczas pomoc humanitarna.

- W dokumencie podsumowującym wizytę na Ukrainie wyraźnie widoczne są dwa “spojrzenia" - uważa wiedeńska fundacja ekumeniczna Pro Oriente. Z jednego z nich wynika, że Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego (UOK-MP) odgrywa "centralną rolę" w poszukiwaniu pokoju, jedności i pojednania, z drugiego natomiast, że Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych może skutecznie wspierać poszukiwanie sprawiedliwego i trwałego pokoju.

Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego jest jedynym Kościołem Ukrainy będącym członkiem Światowej Rady Kościołów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościoły na Ukrainie w procesie pokojowym
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.