Kościoły ostrzegają przed wojną atomową

Kościoły ostrzegają przed wojną atomową
( fot. su1droot / Foter / CC BY-NC )
KAI / es

W związku z przypadającą wkrótce 70. rocznicą zrzucenia przez lotnictwo USA bomb atomowych na Hiroszimę (6 sierpnia) i Nagasaki (9 sierpnia) biskupi różnych Kościołów z krajów tzw. tarczy antyatomowej NATO oraz Japonii i Korei Południowej zamierzają udać się z pielgrzymką do Japonii. W obu miastach będą się wspólnie modlili z osobami, które przeżyły katastrofę nuklearną. Będą też uczestniczyć w okolicznościowych spotkaniach.

Światowa Rada Kościołów (ŚRK) w Genewie oraz serwis informacyjny Kościoła anglikańskiego ACNS w Londynie poinformowały 6 lipca, że swoją obecność zapowiedzieli m.in. metodystyczna biskup z USA Mary-Ann Swenson i przewodniczący Rady Kościołów Ewangelickich (EKD) z Niemiec, bp Heinrich Bedford-Strohm.

W dniach 6 i 9 sierpnia 1945 roku lotnictwo USA zrzuciło bomby atomowe na japońskie miasta Hiroszimę i Nagasaki. Na skutek nalotów śmierć poniosło 225 tys. osób. W 70 lat od tej tragedii bronią masowej zagłady dysponuje 40 państw - przypomniała ŚRK. Według niej "dziewięć państw jest w posiadaniu broni atomowej, a 31 kolejnych państw zgadza się na to, aby w ich imieniu użyły tej broni Stany Zjednoczone".

"Dlatego zwierzchnicy Kościołów z ośmiu spośród tych 40 krajów pragną udać się w pielgrzymce ŚRK do Hiroszimy i Nagasaki, gdzie spotkają się z osobami, które przeżyły tragedię, aby modlić się wraz z lokalnymi Kościołami i z wiernymi innych religii uczcić cierpienia obu miast" - czytamy w zapowiedzi pielgrzymki. Ważnym jej elementem będzie apel do rządów poszczególnych krajów, aby przyłączyły się do nowej inicjatywy, której celem jest "zamknięcie luki prawnej" i sformułowanie formalnego zakazu broni atomowej. Według ŚRK tę inicjatywę wspiera już 110 krajów.

DEON.PL POLECA

- 70. rocznica zrzucenia bomb stanowi ważny kamień milowy - oświadczył Peter Prove. Dyrektor Komisji Kościołów ds. Międzynarodowych w ŚRK. Uważa on, że to najwyższy czas, bo większość z tych, którzy przeżyli atomowe ataki 1945 roku jest już w wieku ponad 80 lat, a ich wołanie: "Nigdy więcej!" musi być coraz głośniejsze. - Sprawa jest pilna również dlatego, że mocarstwa atomowe modernizują swoją broń zamiast - jak przyrzekały - likwidować. Jest też powód do nadziei, gdyż tworzy się coraz większy front międzynarodowy na rzecz zakazu broni atomowej, w co włączyły się także Kościoły członkowskie Światowej Rady Kościołów - powiedział.

W pielgrzymce uczestniczyć będą wysokiej rangi przedstawiciele ośmiu Kościołów członkowskich ŚRK z USA, Niemiec, Japonii, Korei Południowej, Kanady, Holandii, Norwegii i Pakistanu. Jednocześnie rządy tych krajów krytykowane są za to, że wprawdzie deklarują wspieranie rozbrojenia atomowego, ale "jednocześnie mają zaufanie do tej broni, która stanowi dziś zagrożenie dla ludzkości".

W związku z tym ŚRK ostrzega, że nie można wykluczyć wojny atomowej. "Dodatkową aktualność przypadającej w tym roku rocznicy nadają ostatnie wydarzenia. Retoryka atomowa pojawia się w kryzysie ukraińskim, w ubiegłym miesiącu fiaskiem zakończyła się ważna konferencja ONZ na temat kontroli zbrojeń, gdyż natrafiła na silny opór państw posiadających broń atomową" - czytamy w komunikacie ŚRK. Podkreśla on jednocześnie, że tymczasem większość państw pragnie doprowadzić do kontroli zbrojeń w ramach humanitarnej inicjatywy przeciwko broni nuklearnej.

Komunikat ŚRK zwraca uwagę, że większość zwierzchników Kościołów, którzy wezmą udział w pielgrzymce do Hiroszimy i Nagasaki pochodzi z krajów będących pod "atomowym parasolem" USA. Inicjatywa humanitarna nie powiodła się, choć była zgodna z wartościami wspieranymi przez rządy będące pod atomową osłoną USA, "mimo to kraje te czuły się zobowiązane stanąć po stronie USA, ich sojusznika wyposażonego w broń atomową".

Na przestrzeni minionych miesięcy rządy te otrzymywały od różnych organizacji obywatelskich i szerokich kręgów społecznych - wśród nich również od Kościołów członkowskich ŚRK - pytanie, które do dziś pozostaje bez odpowiedzi, a mianowicie: "Dlaczego broń atomowa jest ciągle legalna, mimo iż zabronione są inne rodzaje broni masowej zagłady?" Pytanie to zostanie powtórzone podczas pielgrzymki w Japonii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościoły ostrzegają przed wojną atomową
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.