Światowa Rada Kościołów przeciw broni jądrowej

Światowa Rada Kościołów przeciw broni jądrowej
(fot. Jaume Escofet / CC BY 2.0 / flickr.com)
Logo źródła: Radio Watykańskie mg

Na początku sierpnia przedstawiciele Światowej Rady Kościołów odwiedzą Hiroszimę i Nagasaki - japońskie miasta, które 70 lat temu doświadczyły śmiercionośnych wybuchów bomb atomowych. Spotkają się tam z ocalonymi i będą się modlić razem z lokalnymi wspólnotami.

Następnie reprezentanci Rady udadzą się do siedmiu innych krajów uzależniających swe bezpieczeństwo od broni atomowej (USA, Niemcy, Południowa Korea, Kanada, Holandia, Norwegia, Pakistan).

Zawiozą tam z tych doświadczonych nuklearną tragedią miast wezwanie do pokoju i zaproszą odwiedzane kraje do międzyrządowej inicjatywy na rzecz formalnego zakazu broni jądrowej. Obecnie popiera ją już 110 państw świata.

Podróż jest częścią Pielgrzymki Sprawiedliwości i Pokoju - większego projektu na rzecz stabilności i bezpieczeństwa prowadzonego przez Światową Radę Kościołów.

DEON.PL POLECA

- Ta rocznica to ostatni moment, by wysłuchać wołania ocalonych z tragedii, którzy wołają: Nigdy więcej - powiedział Peter Prove ze Światowej Rady Kościołów. - Trzeba koniecznie przypominać o tych wydarzeniach, bo mocarstwa atomowe ciągle modernizują swój arsenał, zamiast go zlikwidować, jak się do tego zobowiązały - dodał przedstawiciel ekumenicznej organizacji.

Oficjalnie broń nuklearną posiada dziewięć krajów, natomiast aż 31 sojuszników Stanów Zjednoczonych może liczyć na atomowe wsparcie USA w razie konfliktu.

To zagadnienie pojawia się też coraz częściej w kontekście kryzysu na terytorium Ukrainy. Stąd broń jądrowa staje się przedmiotem dyskusji i krytyki w gremiach międzynarodowych. Niedawno konferencję na ten temat zorganizowała Organizacja Narodów Zjednoczonych. Światowa Rada Kościołów przez swój projekt chce również naciskać na państwa posiadające broń atomową, a także na ich sojuszników, by dla bezpieczeństwa i pokoju poparły formalny zakaz broni jądrowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Światowa Rada Kościołów przeciw broni jądrowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.