Kościoły w Niemczech apelują o solidarność z ofiarami przemocy

Kościoły w Niemczech apelują o solidarność z ofiarami przemocy
(Fot. PAP/Mykola Kalyeniak)
KAI/dm

Trzy największe Kościoły chrześcijańskie w Niemczech zaapelowały o solidarność z ofiarami wojny i przemocy oraz z uchodźcami. Migranci potrzebują uczestnictwa i równości prawnej, aby mogli wrosnąć w społeczeństwo - stwierdza opublikowane 16 maja wspólne oświadczenie katolickiej Konferencji Biskupów Niemieckich, Kościoła Ewangelickiego w Niemczech i Kościoła Grecko-Prawosławnego.

Zwierzchnicy tych Kościołów: bp Georg Bätzing, prezes Annette Kurschus i metropolita Augustyn, ostrzegli przed podziałami, nienawiścią i przemocą. Wskazali, że „potrzeba odwagi, aby przeciwstawić się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z postawami, które wykluczają, obrażają, umniejszają i dzielą - w rodzinie, w pracy, w sąsiedztwie, w sporcie, a także we własnej wspólnocie”. Kościoły zapewniły, że solidaryzują się „z wszystkimi, którzy stają się obiektem przemocy słownej i fizycznej”.

W sposób szczególny przedstawiciele Kościołów odnieśli się do sytuacji Ukraińców: „Kiedy miliony ludzi uciekają z Ukrainy, wszyscy jesteśmy wezwani do zrobienia wszystkiego, co możliwe aby im pomóc: poprzez datki pieniężne i rzeczowe, poprzez osobistą pomoc, a także zapewnienie zakwaterowania”.

Wywołana przez Rosję wojna „zniszczyła europejski ład pokojowy, jaki dotąd znaliśmy”, a także pogląd, że w kształtowaniu stosunków międzynarodowych może być akceptowana pogarda dla demokracji, wolności i praw człowieka, napisali zwierzchnicy Kościołów. Przypomnieli jednocześnie, że w obliczu cierpienia na Ukrainie nie należy zapominać o losie ludzi w innych rejonach kryzysowych, jak choćby Afganistan.

Opublikowane dziś oświadczenie jest zaproszeniem do organizowanego rokrocznie Tygodnia Międzykulturowego. W tym roku jest on planowany w dniach 25 września do 2 października i rozpocznie się w Heidelbergu.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Skomentuj artykuł

Kościoły w Niemczech apelują o solidarność z ofiarami przemocy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.