Kostaryka: uroczystość Matki Bożej Anielskiej

Kostaryka: uroczystość  Matki Bożej Anielskiej
Kostaryka: uroczystość Matki Bożej Anielskiej (fot. flickr.com / by firesika)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

W Kostaryce dobiega końca rok jubileuszowy ku czci patronki tego środkowoamerykańskiego kraju, Matki Bożej Anielskiej. Swoim specjalnym wysłannikiem na uroczystości jego zakończenia Papież mianował kard. Francisco Roblesa Ortegę, arcybiskupa Monterrey w Meksyku.

Odbędą się one 2 sierpnia w Cartago, dawnej stolicy Kostaryki, odległej ponad 20 km od stołecznego San José.

W liście nominacyjnym skierowanym do meksykańskiego purpurata Benedykt XVI podkreśla wielkie znaczenie czci świętych wizerunków dla szerzenia religii chrześcijańskiej i wzrostu pobożności wiernych. Wysłannik Papieża ma w jego imieniu zachęcić uczestników uroczystości, by z udziału w nich zaczerpnęli nowego, autentycznego ducha i pogłębili wiarę owocującą dobrymi czynami, czcząc Maryję jako Matkę Kościoła.

Maryjne obchody jubileuszowe w Kostaryce rozpoczęły się 18 lipca ub.r. otwarciem Drzwi Świętych w bazylice w Cartago, gdzie czczona jest niewielka, 20-centymetrowa figurka Maryi z Dzieciątkiem. To w tym właśnie miejscu znalazła ją w 1635 r. mała Metyska Juana Pereira. Dziewczynka uznała ją za lalkę, ale miejscowy proboszcz wytłumaczył jej, że to Matka Boża. Pierwszy kościół wzniesiono tam już cztery lata później, a kult stale wzrastał.

DEON.PL POLECA


Ponieważ figurka została znaleziona 2 sierpnia, gdy zakony franciszkańskie obchodzą święto Matki Bożej Anielskiej (znane też jako odpust Porcjunkuli), zaczęto ją określać tym właśnie tytułem. Już w 1824 r., trzy lata po ogłoszeniu niepodległości kraju, parlament uznał Najświętszą Maryję Pannę Anielską za patronkę Kostaryki. Potwierdził to potem jeszcze dwukrotnie, w stulecie tego aktu w 1924 r. i ostatni raz dziewięć lat temu, w 2002 r.

Doroczne obchody ku czci Matki Bożej Anielskiej gromadzą tradycyjnie setki tysięcy pielgrzymów. W tym roku na jubileuszowych obchodach w sanktuarium w Cartago spodziewanych jest 2 mln ludzi, którzy zaczną przybywać do sanktuarium już w ten weekend. Co ciekawe, w Kostaryce utrzymał się zwyczaj pieszego pielgrzymowania do narodowej Patronki, w czym, jak wynika ze statystyk, bierze udział około połowy populacji tego środkowoamerykańskiego kraju.

Tak masowe imprezy niosą ze sobą również negatywne skutki. Jak podało kostarykańskie ministerstwo zdrowia, samych śmieci porzuconych po drodze przez pielgrzymów zebrano w zeszłym roku 37 ton. Stąd w tym roku powstała rządowo-prywatna inicjatywa, by zachęcać pątników do segregacji odpadków.

450 wolontariuszy będzie informować idących o możliwości wrzucania śmieci do odpowiednio przygotowanych i oznakowanych pojemników. "Chodzi nam o to, by żarliwości religijnej towarzyszyła też gorliwość względem ochrony środowiska naturalnego" - stwierdziła kostarykańska minister zdrowia María Luis Ávila.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kostaryka: uroczystość Matki Bożej Anielskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.