Kostrzyn nad Odrą: rozpoczął się Przystanek Jezus. "Ku wolności wyswobodził nas Chrystus"

Kostrzyn nad Odrą: rozpoczął się Przystanek Jezus. "Ku wolności wyswobodził nas Chrystus"
(fot. maciej bledowski / shutterstock)
3 lata temu
KAI / pch

"Ramię w ramię z biskupami wyjdziemy na teren Pol'And'Rock Festival, aby spotkać się z jego uczestnikami" - powiedział KAI ks. Mateusz Buczma, rzecznik Przystanku Jezus.

"Ku wolności wyswobodził nas Chrystus" (Ga 5, 1) - pod takim hasłem w Kostrzyniu nad Odrą rozpoczął się Przystanek Jezus. Obok wymiaru religijnego, z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę pojawią się też wątki patriotyczne. Podczas XIX Przystanku Jezus Dobrą Nowinę będzie głosiło prawie 600 ewangelizatorów z Polski, Anglii, Szkocji, Francji, Austrii, Niemiec, Malezji i Słowenii. Wydarzenie potrwa do 5 sierpnia.

Na Przystanek Jezus zgłosiło się 580 ewangelizatorów, wśród nich 315 mężczyzn (65 księży), 337 kobiet (w tym 83 siostry zakonne) i 79 osób żyjących w małżeństwie.

- Przystanek Jezus to przede wszystkim czas ewangelizacji, czyli szukania w Bogu wolności, która zdecydowanie przekracza nasze ludzie oczekiwania i pragnienia. Najpierw sami damy się zewangelizować przez abp. Grzegorza Rysia, a potem, we wtorek, ramię w ramię z biskupami wyjdziemy na teren Pol'And'Rock Festival, aby spotkać się z jego uczestnikami - powiedział KAI ks. Mateusz Buczma, rzecznik Przystanku Jezus.

Nie musisz być w Kostrzynie, aby wziąć udział w Przystanku. Zostań duchowym przystankowiczem! Na czym to polega?...

Opublikowany przez Przystanek Jezus Środa, 25 lipca 2018

Przez pierwsze 3 dni ewangelizatorzy wezmą udział w rekolekcjach, które poprowadzi metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. - Patrząc na uczestników Przystanku Jezus, widzimy przedstawicieli różnych grup w Kościele - kleryków, księży, siostry zakonne, ale też małżeństwa, pary i singli - mówi ks. Artur Godnarski, koordynator Przystanku Jezus.

Tegoroczne spotkanie odbędzie się pod hasłem "Ku wolności wyswobodził nas Chrystus!" (Ga 5, 1) i będzie miało dwa wymiary. Oprócz religijnego, podkreślony będzie także wymiar patriotyczny przy okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. - Na Przystanek Jezus zaprosiliśmy "Panny Wyklęte" oraz "Contra Mundum", żeby zaakcentować aspekt patriotyczny. Podczas festiwalu przypadnie też kolejna rocznica Powstania Warszawskiego i dlatego w godzinie "W" uroczyście oddamy hołd poległym - dodaje ks. Godnarski.

Na tegorocznym Przystanku Jezus z prezentacją artystyczną pojawią się także członkowie zespołów: "Propaganda Dei", "Pancerne Ryby", "Fisheclectic", "Adam Bubik" z Czech, "Jadah", "Nieboskłonni" oraz "Maleo Reggae Rockers" i raper “TAU".

- Nie chcemy zapraszać młodych na koncerty. Będą to spotkania w szczególnej oprawie, wspólne celebrowanie pozytywnych wartości i wiary. To wszystko ma jeden cel: prowadzi do spotkania z Chrystusem w życiu i odbywa się w klimacie celebracji wyrażonej we współczesnym języku młodego pokolenia, które ma swój sposób komunikowania się i eksponowania własnych wartości, także wiary - tłumaczy koordynator Przystanku Jezus.

- Dla młodzieży będzie to też ciekawe doświadczenie spotkania z chrześcijańskimi twórcami. Po wspólnym śpiewaniu i modlitwie w namiocie głównym, w mniejszych namiotach odbywać się będą kameralne spotkania z artystami. Młodzi ludzie będą mogli z nimi porozmawiać, pomodlić się, ale też opowiedzieć im swoją historię - mówi ks. Godnarski.

Przystanek Jezus odbywa się równolegle do Pol’and’Rock Festival (wcześniej Przystanek Woodstock). Ks. Godnarski podkreśla, że młodzi przyjeżdżający na festiwal rockowy cenią sobie strefę, którą tworzy dla nich Przystanek Jezus. - Chętnie przychodzą do nas, by porozmawiać, wypowiedzieć swoje pytania, poznać nowych ludzi, pomodlić się, a także wypoczywać. Bardzo dobrze czują się w towarzystwie ewangelizatorów. To kapitalne momenty spotkań, wspólnego siedzenia na ziemi, rozmawiania w klimacie swoistego luzu. Nie ma żadnej ‘spiny’, nikt ich nie kontruje. Mogą powiedzieć, co im leży na sercu - mówi ks. Godnarski. - To swoiste towarzyszenie młodym w ich naturalnym środowisku, do czego zaprasza nas pp. Franciszek - dodaje.

Opublikowany przez Przystanek Jezus Niedziela, 29 lipca 2018

- Oni spotykają się tu z Kościołem, który ich bardzo mocno pociąga i jest dla nich strawny. Niektórzy wręcz czekają na te spotkania i byliby zawiedzeni, gdyby Przystanek Jezus nie towarzyszył festiwalowi Pol’and’Rock Festival - zaznacza ks. Godnarski.

Na Przystanku Jezus ewangelizować będą także biskupi: Tadeusz Lityński, ordynariusz zielonogórsko-gorzowski, Edward Dajczak, ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, a także abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

Przystanek Jezus powstał w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w 1999 r. Jest to odpowiedź na potrzebę duszpasterskiej opieki nad młodzieżą zgromadzoną na Pol’and’Rock Festival (dawniej Przystanku Woodstock), który jest jednym z największych koncertów muzyki rockowej w Europie i gromadzi kilkaset tysięcy młodych. Co roku w Przystanku Jezus bierze udział kilkuset ewangelizatorów z Polski i z zagranicy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kostrzyn nad Odrą: rozpoczął się Przystanek Jezus. "Ku wolności wyswobodził nas Chrystus"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.