Kraków: 100 pytań do bp. Grzegorza Rysia

Kraków: 100 pytań do bp. Grzegorza Rysia
(fot. Konferencja Episkopatu Polski / YouTube)
KAI / psd

W niedzielny wieczór odbyła się kolejna edycja spotkania "100 pytań do biskupa Grzegorza Rysia". Wydarzenia, organizowane przez Duszpasterstwo Akademickie "U Brata", odbyło się w parafii św. Brata Alberta w Krakowie.

Spotkanie rozpoczęło pytanie o to, jak rozumieć bojaźń Bożą. Odpowiadając bp Ryś powiedział, że jest to postawa człowieka, którego Pan Bóg do czegoś powołuje, a człowiek ma pełną świadomość swojej odpowiedzialności, że wchodzi w pewną rzeczywistość, która go przerasta. "To coś zupełnie innego niż strach. Bojaźń Boża łączy się z radością zrozumienia swojego zadania życiowego" - podkreślił.

Szczególnie interesujące okazało się pytanie o czczenie relikwii świętych w kontekście bałwochwalstwa. Hierarcha odpowiedział, że spotkanie z Bogiem dla człowieka wymaga konkretu - tu takim znakiem są właśnie relikwie. Uznał, że niezmiernie ważna jest gradacja - trzeba pamiętać, że kult świętych jest tylko kultem pośredników między Bogiem i ludźmi.

W rozważaniu na temat relikwii świętych biskup przestrzegł przed krytykowaniem ludzi, dla których czczenie relikwii jest niezmiernie ważne, żeby "nie zdeptać człowieka we wrażliwości jego duszy". Przywołał przykład spotkania z kard. Stanisławem Dziwiszem, który z wielkim szacunkiem i czcią pokazał mu ampułki z krwią Jana Pawła II. "Jak widzisz z bliska taką pobożność, to w życiu Ci nie przyjdzie do głowy, żeby to podważać" - wyznał.

W czasie wieczoru padło także pytanie o to dlaczego Kościół uważa, że życie seksualne jest mało ważne w małżeństwie. "Kościół uważa, że życie seksualne jest hiperważne, ultraważne w małżeństwie" - podkreślił bp Ryś. Stwierdził, że Kościół uważa seksualność człowieka w rodzinie za szczególne dobro - przeciwstawia się jednak jej banalnemu traktowaniu, które jest powszechnie obecne. Odniósł się do słynnego wykładu kard. Waltera Kaspera, który wykazał, że obecny sposób patrzenia na seks spowodował, że została zabita miłość erotyczna, a została tylko erotyka.

Kontynuując rozważania w tym temacie hierarcha podkreślił, że Kościół traktuje współżycie w małżeństwie jako "ostateczny wyraz oddania się przez ciało jako dar drugiemu człowiekowi" i istotne jest to, że dzieje się to w małżeństwie, w którym człowiek powierza się "na zawsze, na każdą sytuację, na przepadłe". Wszystkim wątpiącym biskup polecił przeczytanie "Mężczyzną i niewiastą stworzył ich" św. Jana Pawła II.

Poruszono także kwestię modlitwy o uzdrowienie i pewnych wątpliwości, które pojawiają się w tym zakresie. Bp Ryś uznał, że jest to niezmiernie ważna forma modlitwy, jednak nie każdy musi ją praktykować, w zależności od doświadczenia i wrażliwości. Wyraził jednak pewne obawy z uwagi na fakt dużej popularyzacji takich nabożeństw przy jednoczesnym pomijaniu sakramentu pokuty. Zapowiedział, że niebawem ukaże się specjalny dokument w tej sprawie Konferencji Episkopatu Polski.

Poza przytoczonymi szerzej pytaniami bp Ryś odpowiadał studentom także na wątpliwości odnośnie m.in. wartości wspólnoty, sposobu tworzenia przekładów biblijnych, homoseksualizmu, jako grzechu czy powiązania między religijnością a pracą naukową.

Bp Grzegorz Ryś jest biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej. Przewodniczy Zespołowi ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski i diecezjalnemu Sekretariatowi ds. Nowej Ewangelizacji. Przed biskupią nominacją pełnił funkcję rektora krakowskiego seminarium.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kraków: 100 pytań do bp. Grzegorza Rysia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.