Kraków: 40-lecie Odnowy w Duchu Świętym

Kraków: 40-lecie Odnowy w Duchu Świętym
(fot. stlyouth / Foter / CC BY-NC-SA)
KAI / ptt

O tym, by zachować balans między instytucjonalnością a wymiarem charyzmatycznym w Kościele - mówił uczestnikom obchodów 40-lecia Odnowy w Duchu Świętym w archidiecezji krakowskiej Charles Whitehead. Wieloletni prezydent Międzynarodowej Posługi Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej był wczoraj wieczorem gościem Konferencji Odnowy Kościoła, jaka odbyła się w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

Zdaniem prelegenta "nie można myśleć o życiu Kościoła bez uwzględniania darów charyzmatycznych w nim obecnych". W wystąpieniu pt. "Powołani do jednej nadziei" Whitehead stwierdził, że czasem wydaje mu się, iż "Duch Święty jest na swój sposób najbardziej strzeżoną tajemnicą Kościoła". - Widać to na przykład, kiedy poprosi się o wymienienie najważniejszych świąt kościelnych, ludzie mówią o Bożym Narodzeniu, Wielkanocy, a rzadko kto wymienia Zesłanie Ducha Świętego. A przecież bez Zesłania Ducha Świętego nie byłoby wspólnoty chrześcijańskiej - zauważył.

Whitehead zwrócił też uwagę, iż ważne jest, aby w Kościele zachować odpowiedni balans między jego instytucjonalnością, a wymiarem charyzmatycznym. - To jest tak, jak z żaglówką, która ma żagle chwytające wiatr, ale by się nie przewrócić ma kil - balast, który trzyma ją we właściwej pozycji - wyjaśniał.

- Pamiętajmy, że Kościół oczekuje od nas owoców dojrzałości, że będą one świadectwem mocnej wiary umacnianej Duchem Świętym - mówił i zachęcał do zaufania Duchowi Świętemu i jego darom, nawet jeśli - jak się wyraził - "czasem wywołują sprzeciw i często nie spełniają oczekiwań ludzkich".

DEON.PL POLECA

W ramach świętowania 40-lecia Odnowy w Duchu Świętym w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie uroczystej Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś. Odnosząc się w homilii do odczytanej Ewangelii św. Łukasza, zwrócił uwagę, że doskonałość Boga polega na byciu miłosiernym. "Tylko to nie jest doskonałość rozumiana wsobnie - przestrzegł. Nie może ona polegać na spisaniu katalogu cnót i realizacji ich bez żadnego owocu dla drugiego".

"Miłosierdzie jest doskonałością, która z samej definicji jest otwarta poza siebie" - podkreślił. Wskazał, że słowo ‘misericordia’ oznacza "serce dla tych, którzy są biedni". Tłumaczył, że Bóg nie potrafi istnieć inaczej jak w miłosierdziu dla tych, którzy są jego dziećmi.

Bp Ryś zwrócił też uwagę, iż Ewangelia najpierw wskazuje, że Bóg jest miłosierny, a dopiero później przedstawia zachowania typu "nie sądźcie, nie będziecie sądzeni" czy "dawajcie, a będzie wam dane". "Trzeba jednak pamiętać, że poprzedzenie tych rad zdaniem o miłosierdziu Boga dowodzi, że nie chodzi tu o kupowanie życzliwości czy darów Boga jakimiś swoimi dobrymi czynami" - powiedział.

Biskup wyjaśnił, że opisywane w Ewangelii zachowania nie polegają na logice "dasz to dostaniesz", bo dary Boga zawsze są pierwsze. - Tak naprawdę chodzi o to, że jak nie będziesz chciał dawać, to się zablokujesz na dary Boga- dodał.

Zdaniem bp. Rysia, "człowiek może w skuteczny sposób uniemożliwić Bogu obdarowanie siebie - wtedy, gdy jest w nim odmowa dawania, odmowa wyjścia do innych".

- Dary charyzmatyczne nie są dawane człowiekowi dla niego samego. Jeśli chodzi wam o to, by z Duchem Świętym osiągnąć wsobną doskonałość, to Go dzisiaj nie dostaniecie. Natomiast jeżeli siedzicie tutaj z rosnącym nastawieniem, że pozwolicie Bogu posłać się - to wyjście z tego kościoła będzie niezwykłe - zaznaczył kaznodzieja.

W świętowaniu 40-lecia Odnowy w Duchu Świętym archidiecezji krakowskiej wzięli udział przedstawiciele m.in. Ruchu Światło-Życie, Odnowy w Duchu Świętym., Szkół Nowej Ewangelizacji, Mężczyzn św. Józefa, EnChristo, Wspólnoty "Głos na Pustyni". Głównym organizatorem spotkania był Sekretariat ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: 40-lecie Odnowy w Duchu Świętym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.