Kraków: 6. edycjia Nocy Cracovia Sacra

Kraków: 6. edycjia Nocy Cracovia Sacra
(fot. Mariusz Han SJ)
7 lat temu
KAI / mh

Najstarsze krakowskie parafie to temat przewodni tegorocznej, 6. edycji Nocy Cracovia Sacra. Rozpocznie się ona w środę 14 sierpnia w klasztorze oo. bernardynów i potrwa do 15 sierpnia - uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W wydarzeniu udział weźmie kilkadziesiąt krakowskich kościołów i klasztorów oraz synagoga.

"Chcemy pokazać nie tylko ten fenomen kultury materialnej, piękno kościołów i klasztorów, ale także zjawisko kultury artystycznej, najpiękniejsze dzieła kultury artystycznej i muzycznej" - powiedział na konferencji prasowej, zapowiadającej Noc, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa Stanisław Dziedzic.

W trakcie Cracovia Sacra będzie można zobaczyć kościelne zabytki i miejsca, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. Uczestnicy będą mogli m.in. zwiedzić po raz pierwszy kościół i zakrystię ss. karmelitanek bosych orz obejrzeć kancjonały ss. benedyktynek w Staniątkach.

W ramach wydarzenia turyści będą mogli podziwiać wystawę "Altembasy i inne skarby łączone z Kaplicą Zygmuntowską" w bazylice archikatedralnej na Wawelu oraz "Sankt Petersburg oczami Aniołów - Widok z Soboru Św. Izaaka", przygotowaną przez Państwowe Muzeum "Katedra św. Izaaka" w Sankt Petersburgu w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Piasku.

O. Fidelus Maciołek, gwardian klasztoru oo. bernardynów, zwrócił uwagę, że w tym roku wypada ważna rocznica, ponieważ 560 lat temu w tym miejscu bernardyni wzięli swój początek. "Będziemy chcieli pokazać to, co mamy najpiękniejsze i najcenniejsze, rzeczy, których na co dzień już nie pokazujemy i nie używamy, m.in. szaty, kielichy, monstrancje" - podkreślił o. Maciołek.

Natomiast w klasztorze oo. dominikanów będzie będzie można zobaczyć nie pokazywany publicznie od ponad 100 lat obraz Matki Boskiej Chórkowej, który - według konserwatorów - jest najstarszym wizerunkiem tego typu w Polsce. Wcześniej historycy sztuki uważali, że jest nią słynna Matka Boża Piekarska z sanktuarium w Piekarach Śląskich.

Zwiedzający będą mogli obejrzeć także krypty w Opactwie oo. Benedyktynów w Tyńcu, Opactwo Benedyktynek w Staniątkach i Starą Synagogę. Do tych miejsc będą obowiązywały bezpłatne wejściówki.

Podczas Nocy Cracovia Sacra odbędzie się wiele koncertów muzyki sakralnej, wykładów i wystaw. W kościele sióstr sercanek przy ul. Garncarskiej odbędzie się kameralny koncert z udziałem Natalii Niemen. W bazylice dominikanów będzie można wysłuchać fragmentów Pasji na podstawie "Pasji wg św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego. Z kolei spektakl poetycko-muzyczny "Co może jeden człowiek", oparty na poezji Jana Pawła II, ks. Jana Twardowskiego, Bolesława Leśmiana i Czesława Miłosza, będzie można zobaczyć w kościele św. Mikołaja.

Organizatorem Nocy Cracovia Sacra jest Urząd Miasta Krakowa. Tegoroczna Noc odbędzie się po raz szósty. Jest ona kolejną imprezą z cyklu "Krakowskie Noce". Pełny program wydarzenia oraz potrzebne informacje można znaleźć na stronie www.krakowskienoce.pl . Wydarzenie co roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, w ubiegłym roku wzięło w nim udział ok. 37 tys. osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: 6. edycjia Nocy Cracovia Sacra
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.