Papieskie bazyliki mniejsze - Noc Cracovia Sacra

Papieskie bazyliki mniejsze - Noc Cracovia Sacra
(fot. bazylek100/flickr.com)
PAP / psd

"Papieskie bazyliki mniejsze" - to temat przewodni tegorocznej Nocy Cracovia Sacra. W nocy z niedzieli na poniedziałek i z poniedziałku na wtorek można zwiedzić kilkanaście świątyń Krakowa oraz okolic i m.in. przekonać się, co kryją klasztorne zakamarki.

W tym roku impreza została uroczyście zainaugurowana w niedzielę w bazylice Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu. Wstęp do wszystkich miejsc jest bezpłatny.

"Cracovia Sacra to wydarzenie, które jest okazją nie tylko do przeżyć natury duchowej, to także wyjątkowa okazja do poznania historii krakowskich kościołów i klasztorów, i odwiedzenia miejsc, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających" - powiedziała zastępca prezydenta Krakowa ds. kultury i promocji miasta Magdalena Sroka.

Jak podkreślają przedstawiciele miasta, Kraków może poszczycić się aż 11 papieskimi bazylikami mniejszymi (bazylika mniejsza to tytuł honorowy nadawany przez papieża kościołom o szczególnym wartości zabytkowej oraz o istotnym znaczeniu dla miejscowej wspólnoty wiernych). Stawia to miasto w czołówce metropolii świata.

W niedzielę organizatorzy zapraszają turystów i mieszkańców Krakowa do zwiedzenia m.in. prezentacji gobelinów Katedry na Wawelu, skarbca i zakrystii Bazyliki Bożego Ciała oraz wystawy poświęconej św. Maksymilianowi Marii Kolbemu i jego obecności w Krakowie w Bazylice Franciszkanów. Można też zwiedzić krużganki i muzeum Bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Piasku, wystawę sztuki sakralnej w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz wystawę w muzeum klasztornym oo. Dominikanów i wystawę sakralną w auli św. Szymona u oo. Bernardynów.

Dzień później swoje podwoje otworzy m.in. klasztor oo. Kamedułów na Bielanach - do którego kobietom wolno wejść tylko kilkanaście razy w roku.

Będzie też można wysłuchać koncertów m.in. w Bazylice Franciszkanów, Bazylice św. Floriana i Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Piasku.

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się natomiast pierwsza publiczna prezentacja rękopisu "Dzienniczka" św. Faustyny Kowalskiej.

Cracovia Sacra to jednak nie tylko wystawy. W programie przewidziano wiele koncertów. Przykładem jest "Totus Tuus - Ave Maria z różnych stron świata", którego będzie można wysłuchać w Bazylice oo. Franciszkanów w niedzielę późnym wieczorem.

W tym roku impreza nie ogranicza się wyłącznie do Krakowa. Chętni mogą zwiedzić klasztor ss. Benedyktynek w Staniątkach. Jednak aby tam wejść - podobnie jak do krypty w Opactwie Tynieckim - najpierw należy zaopatrzyć się w bezpłatne wejściówki.

Jedną z imprez towarzyszących Nocy Cracovia Sacra jest pokaz filmu "Ludzie Boga" w reż. Xaviera Beavoisa, na który zaprasza "Tygodnik Powszechny". Odbędzie się on w poniedziałek wieczorem w krakowskim kościele oo. Pijarów.

Noc Cracovia Sacra od czterech lat organizuje Urząd Miasta Krakowa w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Patronat nad nią objął metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.

Jest to kolejna impreza z cyklu "Krakowskie Noce". Do tej pory odbyły się: Noc Muzeów, Noc Teatrów i Noc Jazzu. W planach jest jeszcze Noc Poezji (z 10 na 11 września).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papieskie bazyliki mniejsze - Noc Cracovia Sacra
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.