Kraków: abp Jędraszewski przewodniczył Mszy św. z okazji rocznicy ingresu do katedry na Wawelu

Kraków: abp Jędraszewski przewodniczył Mszy św. z okazji rocznicy ingresu do katedry na Wawelu
(fot. diecezja.pl)
3 lata temu
KAI / jp

W homilii abp Marek Jędraszewski nawiązując do Ewangelii podkreślił, że Chrystus w trakcie Kazania na Górze głosił nową Torę, ale nie zmieniał prawa, a Dekalog miał nadal mieć swoją moc.

- Całe, wspaniałe dzieje Kościoła, to głoszenie światu mocy Chrystusowego Słowa, ale orędzie Chrystusa trwa z mocą, która ciągle domaga się, aby w imię Chrystusa, mocom złym tego świata mówić: "milcz", "milczcie", dawajcie przestrzeń wolności człowiekowi, aby mógł swoim sercem, całym swoim wnętrzem odpowiedzieć na Chrystusa - mówił abp Marek Jędraszewski 28 stycznia podczas Mszy św. w katedrze na Wawelu z okazji 1. rocznicy ingresu.

W homilii abp Marek Jędraszewski nawiązując do Ewangelii podkreślił, że Chrystus w trakcie Kazania na Górze głosił nową Torę, ale nie zmieniał prawa, a Dekalog miał nadal mieć swoją moc. Jak wyjaśniał, chodziło o to, aby to dawne prawo dopełnić poprzez to co zostało zawarte zwłaszcza w Błogosławieństwach.

- Głosząc te Błogosławieństwa, będące prawdziwym paradoksem, obalał jednocześnie te wszystkie kryteria, którymi rządzi się świat. Mówiąc o błogosławionych Chrystus wskazywał na nowy porządek świata i ludzi wynikający z tego, kim jest sam Ojciec, który tak umiłował świat, iż dał nam swojego Syna - tłumaczył hierarcha, dodając, że Chrystus dał pewne wskazania według miary Ojca a nie miary świata i miały one charakter eschatologiczny.

- Te Błogosławieństwa Chrystusowe (…) wskazywały na to, że jeśli ktoś miał odwagę żyć według miary Ojca i iść za Chrystusem dźwigając swój krzyż, wiernie, aż do końca, ten już tutaj na ziemi mógł smakować tę przyszłość, która w swojej pełni rozbłyśnie w momencie kiedy Chrystus wprowadzi swoich wiernych uczniów na wieczystą ucztę u swego Ojca - wyjaśniał metropolita krakowski.

Zdaniem arcybiskupa "całe wspaniałe dzieje Kościoła, to głoszenie światu mocy Chrystusowego Słowa i ciągłe także ukazywanie największego pragnienia Jezusowego serca".

Według niego, Jezus przyszedł na świat rzucić ogień miłości, który przepala wszelkie zło i który dźwiga ludzi do Boga.Metropolita krakowski podkreślił, że w świetle tego nieustannego głoszenia Chrystusa przez Kościół, trzeba zrozumieć także słowa Jana Pawła II, które wypowiedział podczas inauguracji swojego pontyfikatu.

Papież apelował, aby przygarnąć Chrystusa i przyjąć Jego władzę, otworzyć na oścież drzwi Chrystusowi, otworzyć granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju.

- Dzisiaj często człowiek nie wie, co kryje się w jego wnętrzu, w głębokości jego duszy i serca. Tak często niepewny sensu życia na tej ziemi i ogarnięty zwątpieniem, które zamienia się w rozpacz. Pozwólcie więc proszę was, błagam was z pokorą i zaufaniem. Pozwólcie Chrystusowi mówić do człowieka - cytował arcybiskup słowa Jana Pawła II. Jak dodał, słowa te jak echo roznosiły się na cały świat.

- Wiemy, że znaleźli się ludzie, którzy nie chcieli otworzyć drzwi Chrystusowi i którzy chcieli zamknąć usta temu, który prosił, aby ogień miłości głoszony przez Chrystusa, przemienił oblicze tego świata - wyznał hierarcha.

- Orędzie Chrystusa trwa z mocą, która ciągle domaga się, aby w imię Chrystusa mocom złym tego świata mówić "milcz", "milczcie", dawajcie przestrzeń wolności człowiekowi, aby mógł swoim sercem, całym swoim wnętrzem odpowiedzieć na Chrystusa, która dla nas i dla naszego zbawienia, stał się człowiekiem - wyznał abp Jędraszewski. Abp Marek

Jędraszewski został mianowany metropolitą krakowskim 8 grudnia 2016 roku. Jego ingres do katedry na Wawelu nastąpił 28 stycznia ubiegłego roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kraków: abp Jędraszewski przewodniczył Mszy św. z okazji rocznicy ingresu do katedry na Wawelu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.