Kraków: w marcu rozpocznie się konserwacja krypty, w której spoczywa marszałek Piłsudski

Kraków: w marcu rozpocznie się konserwacja krypty, w której spoczywa marszałek Piłsudski
(fot. shutterstock.com)
KAI / sz

Pod koniec marca rozpocznie się konserwacja krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów w katedrze na Wawelu, w której znajduje się sarkofag ze szczątkami marszałka Józefa Piłsudskiego. W ramach prac odrestaurowany zostanie m.in. znajdujący się w krypcie obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej.

 

- W krypcie wykonane zostaną prace konserwatorskie obejmujące wymianę instalacji elektrycznej i teletechnicznej, czyli monitoringu i alarmów, które są tam zamontowane. Prace obejmować będą także konserwacje posadzki, sklepienia krypty i ścian, a także elementów wystroju krypty, odrestaurowany zostanie m.in. obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej - powiedział ks. Zdzisław Sochacki, proboszcz katedry na Wawelu.

Dodał, że na czas prowadzonych prac metalowy sarkofag, w którym jest trumna ze szczątkami marszałka Piłsudskiego przeniesiony zostanie do pomieszczenia obok, w którym znajduje się sarkofag pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.

Obecnie przygotowywany jest program dotyczący konserwacji sarkofagu marszałka Piłsudskiego, a rozpoczęcie prac zaplanowano po odrestaurowaniu krypty. - Nie ma jeszcze dokładnej decyzji dotyczącej zakresu tych prac, jednak na pewno nie będziemy ingerować w trumnę, w której znajdują się szczątki marszałka Piłsudskiego, prace w miarę możliwości będą prowadzone na miejscu - podkreślił ks. Sochacki. - Chcielibyśmy, aby prace w krypcie oraz konserwacja sarkofagu zakończyły się do końca czerwca - dodał.

DEON.PL POLECA


Renowacja królewskich sarkofagów znalazła się wśród 11 przedsięwzięć uznanych przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa za projekty kluczowe Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa w latach 2017-2019. Na ten cel przeznaczono przez SKOZK ponad 3,8 mln zł.

Przeprowadzono już konserwację m.in. sarkofagu Stefana Batorego, Zygmunta Augusta i Anny Jagiellonki. W kolejnych latach zaplanowano odnowienie sarkofagu m. in. Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: w marcu rozpocznie się konserwacja krypty, w której spoczywa marszałek Piłsudski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.