Kraków: ks. Raś proboszczem parafii mariackiej

Kraków: ks. Raś proboszczem parafii mariackiej
Kościół Mariacki w Krakowie (fot. Gryffindor / wikipedia.pl)
9 lat temu
PAP / wm

Ks. Dariusz Raś - sekretarz metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza - został nowym proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie - poinformował w piątek rzecznik archidiecezji krakowskiej ks. Robert Nęcek.

Nowy proboszcz obejmie Bazylikę Mariacką 11 grudnia.

Raś zastąpi posługującego na tym stanowisku od 16 lat ks. infułata Bronisława Fidelusa. 71-letni Fidelus pozostanie wikariuszem generalnym w archidiecezji krakowskiej, którym został w styczniu tego roku.

"Bardzo dziękuję księdzu kardynałowi za czas, który mogłem spędzić u jego boku. Nominację przyjmuję jako służbę, którą trzeba wypełnić. Będę się przez pewien czas uczył tej parafii" - powiedział w piątek PAP ks. Raś. Zastrzegł, że nie chce mówić o swoich zamierzeniach na nowym stanowisku, bo nie chce rozpoczynać obowiązków od udzielania wywiadów. "Może po kilku latach pracy w parafii będę mógł powiedzieć coś więcej" - dodał.

42-letni ks. Dariusz Raś święcenia kapłańskie otrzymał w 1994 r. Po ukończeniu krakowskiego seminarium przez kilka lat był wikarym w Libiążu. Stamtąd dzisiejszy kardynał Kazimierz Nycz wysłał go na studia, na uniwersytet Santa Croce w Rzymie (Papieski Uniwersytet św. Krzyża), gdzie studiował komunikację społeczną i obronił doktorat. Po powrocie do Krakowa przez krótki czas był dyrektorem Radia Plus.

W 2005 r. został sekretarzem abp Stanisława Dziwisza. Jest asystentem w Katedrze Teologii Mediów Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Nowym sekretarzem kard. Dziwisza będzie ks. Tomasz Szopa zatrudniony dotychczas w Urzędzie Ekonoma krakowskiej kurii.

Ks. Szopa  został wyświęcony w 2006 r. Pracował jako wikariusz w parafii Zesłania Ducha Świętego w Krakowie. W 2008 r. podjął studia doktoranckie na wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Studia ukończył, lecz jeszcze nie obronił pracy doktorskiej. Funkcje sekretarza obejmie z 27 listopada.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: ks. Raś proboszczem parafii mariackiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.