Kraków Łagiewniki: rola pielgrzymowania

Kraków Łagiewniki: rola pielgrzymowania
(fot. DrabikPany / Foter / CC BY)
KAI / mh

"Turystyka religijna jako element integracji międzykulturowej" to temat międzynarodowej konferencji, która odbędzie się 9 października w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Eksperci z różnych stron świata będą rozmawiać na temat roli pielgrzymowania i turystyki religijnej w poszczególnych krajach oraz o wzajemnej współpracy miejsc kultu religijnego.

"Każdego roku sanktuarium w Łagiewnikach przyciąga 2 miliony pielgrzymów z blisko 100 krajów, a na całym świecie do miejsc świętych wędruje już około miliard turystów. Nie tylko dzięki obiektom sakralnym, ale także dzięki Janowi Pawłowi II - Kraków i cały region Małopolski zyskał bardzo mocną pozycję na mapie turystyki religijnej" - uważa Filip Szatanik, zastępca dyrektora ds. Informacji Urzędu Miasta Krakowa.

Zdaniem organizatorów spotkania w 2016 r. oczy całego świata znów będą zwrócone w stronę Krakowa i Polski z okazji organizacji Światowych Dni Młodzieży. Podczas konferencji uczestnicy będą mogli porozmawiać o tym w jaki sposób jeszcze lepiej wykorzystać ten potencjał i jakimi spostrzeżeniami w tej dziedzinie mogą podzielić się z nami Włochy czy Ukraina?

Powitanie uczestników konferencji odbędzie się 8 października wieczorem w klasztorze ojców franciszkanów w Krakowie. W spotkaniu udział weźmie m.in. Magdalena Sroka, zastępca prezydenta Krakowa, Jacek Krupa członek zarządu województwa małopolskiego oraz bp Tadeusz Pieronek.

DEON.PL POLECA

Konferencja rozpocznie się 9 października w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Uczestniczyć w niej będzie m.in. dr hab. Elżbieta Bilska-Wodecka z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prof. Roman Bogacz, prodziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W trakcie wydarzenia Bartłomiej Walas, wiceprezydent Polskiej Organizacji Turystycznej będzie mówił na temat roli turystyki religijnej w promocji Polski. Prelegenci będą omawiać także tradycje i stan obecny pielgrzymowania i turystyki religijnej w Polsce, a także porozmawiają na temat turystyki pielgrzymkowej i dialogu międzykulturowego.

Z kolei referat pt. "Szlak św. Jakuba jako element integracji międzykulturowej w Europie" wygłosi prof. Adeline Rucquoi, Prezes Societe Francaise des Amis de Saint-Jacques-de Compostelle. Natomiast wykład pt. "Centra turystyki religijnej w Ukrainie Zachodniej jako ośrodki dialogu międzykulturowego przedstawi dr Yuriy Zinko z Uniwersytetu Lwowskiego. Ponadto o współpracy miejsc pielgrzymkowych we Francji opowie Piotr Rak, wicedyrektor Sanktuarium La Salette.

Podczas konferencji o turystyce religijnej we Włoszech i współpracy Kościoła z instytucjami będzie mówił Massimo Pavanello, Kierownik Wydziału Turystyki, Konferencja Episkopatu w Lombardii.

A na temat platformy współpracy Kościoła i branży turystycznej przy organizacji Światowych Dni Młodzieży opowie ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w Polsce.

W trakcie konferencji uczestnicy nawiążą również do VI Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie w 1991 r. Będą rozmawiać także o doświadczeniach biur podróży w zakresie turystyki pielgrzymkowej oraz o współpracy dysponentów miejsc kultu religijnego z branżą turystyczną.

Uczestnicy konferencji będą mówić także o idei powołania Międzynarodowego Forum Miast i Miejsc Pielgrzymkowych.

Konferencji towarzyszyć będą wycieczki studyjne do miejsc kultu religijnego oraz prezentacje miejsc związanych z turystyką religijną.

Konferencja organizowana jest przez Województwo Małopolskie i Gminę Kraków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków Łagiewniki: rola pielgrzymowania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.