Kraków ma 13 nowych diakonów. Zostali wyświęceni przez abpa Jędraszewskiego [ŚWIĘCENIA 2023]

Kraków ma 13 nowych diakonów. Zostali wyświęceni przez abpa Jędraszewskiego  [ŚWIĘCENIA 2023]
Fot. depositphotos.com / Archidiecezja Krakowska / Facebook.com
KAI / tk

13 diakonów w kadrze na Wawelu wyświęcił abp Marek Jędraszewski w uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Metropolita krakowski w homilii zwrócił uwagę, że święcenia diakonatu w Kościele związane są w posługą siania, czyli głoszeniem Ewangelii, służbą ubogim i ofiarowaniem swojego życia Kościołowi.

Abp Jędraszewski przywołał świadectwo kard. Roberta Saraha, który zapytany o powód, dla którego odwiedza różne kraje europejskie przypominając jego mieszkańcom o chrześcijańskich korzeniach naszej kultury i historii, odpowiada, że w ten sposób spłaca dług wobec misjonarzy, którzy ewangelizowali Afrykę. Tę swoją misję kardynał nazywa „sianiem ziarna Ewangelii”.

Święcenia diakonatu a posługa siania

Metropolita krakowski zauważył, że święcenia diakonatu w Kościele związane są w posługą siania. Najpierw siania prawdy Ewangelii. Po drugie siania dobroci serca – okazywania wsparcia wobec potrzebujących. Trzeci wymiar siania ma charakter bardzo osobisty – to oddawanie swojego życia, które w diakonacie przyjmuje kształt życia w celibacie i posłuszeństwie przełożonym. Metropolita krakowski zaznaczył, że wszystkie przykłady takiego „siania” znajdują się w Chrystusie.

– Patrzymy na Chrystusa – pierwszego siewcę Słowa, dobroci i życia. I rozumiemy, że nie ma dla nas innej drogi niż ta, którą Chrystus sam wyznaczył i określił swoim postępowaniem i nauczaniem – zachęcał abp Jędraszewski. Zaznaczył, że podążanie za Jezusem wymaga szczególnej pokory.

Zwracając się do kandydatów do diakonatu podkreślił, że to od Kościoła otrzymali prawdę Ewangelii, którą mają głosić całemu światu. Zwrócił uwagę, że pierwszym darem i bogactwem Kościoła są ubodzy i potrzebujący, którym diakoni w imieniu Kościoła będą przekazywać dobra materialne. Zachęcił, aby z wielką pokorą ofiarowywali Kościołowi życie, które otrzymali od Pana Boga i rodziców. – Trzeba mieć świadomość, ile się otrzymało, bo to jest początek szczególnych relacji wierności między nami a Bogiem – mówił metropolita krakowski.

Podkreślił, że fundamentem wierności Słowu, służby ubogim i dawania swego życia Chrystusowi i innym jest miłość w trzech wymiarach – miłość Boga do ludzi objawiona w Jezusie; miłość Chrystusa do każdego człowieka oraz odpowiedź miłości człowieka do Boga.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków ma 13 nowych diakonów. Zostali wyświęceni przez abpa Jędraszewskiego [ŚWIĘCENIA 2023]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.