Kraków: "Miłosierny Samarytanin Roku 2015"

Kraków: "Miłosierny Samarytanin Roku 2015"
(fot. shutterstock.com)
KAI / jm

Wyniki plebiscytu "Miłosierny Samarytanin Roku 2015" ogłoszono w piątkowy wieczór w Auli Jana Pawła II w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W 12. edycji konkursu, organizowanego przez krakowskie Stowarzyszenie Wolontariat św. Eliasza, przyznano jedną honorową nagrodę i 12 wyróżnień.

W pierwszej kategorii, "Pracownik służby zdrowia", statuetką uhonorowano Annę Sinicę, pielęgniarkę z Jeleniej Góry, która od 25 lat prowadzi stowarzyszenie dla swych małych pacjentów, oraz Bogdana i Janinę Sobańskich z Płocka, którzy poświęcają swoje życie na rzecz najsłabszych m.in. poprzez utworzenie Związku Ludzi Dobrej Woli "Pomoc". Wyróżnienia przyznano: pielęgniarce Małgorzacie Holik z Oświęcimia, lekarzowi stomatologowi Magdalenie Rawskiej-Wnęk z Tarnobrzegu, dr. n. med. Kazimierzowi Makosiowi z Krakowa i prof. Jackowi Łuczakowi z Poznania.

W drugiej kategorii, oceniającej "Osoby nie należące do żadnej organizacji charytatywnej", głównymi laureatami zostali s. Michaela Rak (założycielka jedynego na Litwie hospicjum, otaczającego opieką osoby umierające o różnych wyznaniach) oraz Piotr Lewandowski z Krakowa (posługujący od 10 lat chorym z Hospicjum św. Łazarza). Wyróżnienia otrzymali: s. Fidelisa Gałkiewicz z Krakowa, Ryszard Kiełek z Karpacza, Sylwia Wojtyniak z Sieradza oraz Elżbieta Cisowska z Krakowa.

Honorowy Tytuł Miłosiernego Samarytanina przyznano Okręgowej Izbie Lekarskiej w Krakowie za bardzo bogatą działalność statutową - liczne akcje humanitarne dla ofiar działań wojennych i klęsk żywiołowych, opiekę na domem dziecka w Michałowicach oraz wyprawy lekarskie do Kamerunu.

DEON.PL POLECA

"Dziś siedzą tutaj wielcy ważni. To są prawdziwi tytani miłosierdzia i patrioci. To są przykłady do pokazywania i naśladowania. Że pomimo trudności, pracy, szarej codzienności potrafią robić to, do czego nas zapraszał św. Jan Paweł II - żeby mieć realnie nową wyobraźnię miłosierdzia" - mówił ze sceny o tegorocznych laureatach o. Stanisław Wysocki, założyciel i opiekun Stowarzyszenia Wolontariat św. Eliasza.

"Trzeba umieć patrzeć na ludzi i dostrzegać tych, którzy potrzebują pomocy oraz odważyć się podać im rękę. Najważniejsze jest to, by robić to normalnie i prawdziwie. To nie może być ucharakteryzowane i na pokaz" - powiedziała KAI jedna z uhonorowanych, Anna Sinica.

"Potrzeba chorego wyznacza nam wewnętrzny motyw, że nie możemy powiedzieć, że nie mamy siły. Potrzeba drugiego człowieka, przestrzeń jego biedy i nieporadności, jest dla mnie zawsze wołaniem ‘Pomóż mi’ i nie można na nie pozostać obojętnym" - przyznała z kolei s. Michaela Rak, zapytana o źródła postawy miłosierdzia w człowieku.

Celem akcji "Miłosierny Samarytanin", prowadzonej przez Stowarzyszenie Wolontariat św. Eliasza, jest propagowanie idei wolontariatu i nauczania Jana Pawła II, który niejednokrotnie w swym nauczania przytaczał przypowieść o miłosiernym Samarytaninie.

Ideą konkursu jest pokazanie osób, dla których niezależnie od rasy, wyznania i przynależności społecznej, najważniejszy jest drugi człowiek. Odnotowanie ich działalności na łamach plebiscytu jest zarówno świadectwem dla innych, jak i podziękowaniem dla nich samych.

Wolontariat św. Eliasza jest Organizacją Pożytku Publicznego działającą przy klasztorze OO. Karmelitów "Na piasku".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: "Miłosierny Samarytanin Roku 2015"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.