Kraków. Modlitwa za maturzystów w bazylice Mariackiej

Kraków. Modlitwa za maturzystów w bazylice Mariackiej
Kościół Mariacki w Krakowie (fot. wujekspeed / depositphotos.com)
KAI/mk

Od 4 maja w całym kraju odbywać się będą egzaminy maturalne dla uczniów liceów i techników. W przeddzień tegorocznych egzaminów w kościele Mariackim w Krakowie odprawiono mszę św. w intencji maturzystów.

Mszy przewodniczył ks. Andrzej Kielian, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Maturzystów, nauczycieli i rodziców w bazylice przywitał proboszcz bazyliki ks. Dariusz Raś.

- Prosimy Pana Boga, aby udzielił Ducha Świętego wszystkim młodym ludziom, którzy będą stanowić o przyszłości miasta Krakowa. Prosimy, aby Matka Boża otoczyła ich błogosławieństwem płaszcza swej opieki, aby dawała młodym ludziom też rozeznanie kroków, które będą później podejmować w swoich zawodach, specjalnościach, nowych uczelnianych ławach – mówił ks. Dariusz Raś.

W czasie homilii ks. Michał Dziedzic porównał przygotowania do egzaminów maturalnych do witraży. Tysiące kolorowych szkiełek o przeróżnych kształtach mogą być zupełnie bezwartościowe. Ale ułożone w całość, kolory i kształty właściwie dobrane stanowią niepowtarzalne arcydzieło.

DEON.PL POLECA

- Czasami wydaje się nam, że poszczególne chwile naszego życia nie mają większego znaczenia. Patrząc z perspektywy możemy dostrzec, że nie ma takich momentów, które byłyby bez znaczenia. Wszystkie razem – jak te szkiełka – współtworzą obraz na witrażu, współtworzą historię naszego życia – mówił katecheta maturzystów z V Liceum w Krakowie i dekanalny duszpasterz młodzieży. – Konkretne momenty włożonego wysiłku, starania, może nawet zmęczenia współtworzą całość dzieła, które wykonaliście. Współtworzą przyszły sukces, o który się modlimy – dodał.

- Tak jak pełne piękno witrażu wydobywa światło słoneczne padające przez nie, podobnie piękno i blask historii naszego życia możemy wydobyć tylko przy świetle łaski Bożej, czyli we współpracy z Chrystusem. Dlatego jesteśmy tu dzisiaj i modlimy się w przededniu rozpoczęcia waszych egzaminów maturalnych – mówił ks. Michał Dziedzic.

Wcześniej w nagraniu radiowym życzenia maturzystom złożył biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Robert Chrząszcz.

"Chciałbym was zapewnić o modlitwie. Razem z waszymi rodzicami i przyjaciółmi modlimy się za was i wspieramy was. Nie przejmujcie się, wszystko będzie dobrze! Otwórzcie serca dla Pana Boga, poproście Ducha Świętego, by was wspomagał" - powiedział bp Chrząszcz. "Co się nauczyliście to już jest w waszych głowach. Teraz trzeba ze spokojem podejść do tego egzaminu. Pamiętajcie, że nie jesteście sami, wiele osób się za was modli. Możecie w tym wszystkim liczyć na pomoc Bożą. Szczęść Boże i połamania piór!" - zakończył.

We wtorek 4 maja rozpoczną się egzaminy maturalne. W całej Polsce przystąpi do nich 271 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Słowo rozpala wiarę, z wiary rodzi się nadzieja

Książki abp Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z niezwykłą mocą i wiarą. Autor, jak mało kto przekazuje Słowo, które nie jest przysłonięte efektowną retoryką, ale żywym doświadczeniem...

Skomentuj artykuł

Kraków. Modlitwa za maturzystów w bazylice Mariackiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.