Kraków: nocne czuwanie i modlitwy o trzeźwość

W ramach Tygodnia w sanktuarium w Łagiewnikach z 12 na 13 marca odbędzie się nocne czuwanie środowisk trzeźwościowych.
KAI / slo

Pod hasłem „Komunia z Bogiem źródłem i owocem trzeźwości” rozpoczął się dzisiaj 44. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Z tej okazji w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach odbędzie się nocne czuwanie środowisk trzeźwościowych, wspólne modlitwy i adoracja.

W Krakowie działa także m.in. Studium Apostolstwa Trzeźwości powołane w 1986 roku przez kard. Franciszka Macharskiego.

„Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu tradycyjnie rozpoczyna się w ostatnią niedzielę przed Wielkim Postem i kończy w sobotę przed pierwszą niedzielą postu. W taki sposób duszpasterstwo trzeźwości pragnie zachęcić do przeżycia ostatnich dni karnawału na trzeźwo, a równocześnie zachęcić do podjęcie abstynencji od alkoholu przynajmniej na czas Wielkiego Postu” – informuje ks. Mirosław Żak, duszpasterz trzeźwości archidiecezji krakowskiej.

DEON.PL POLECA

W ramach Tygodnia w sanktuarium w Łagiewnikach z 12 na 13 marca odbędzie się nocne czuwanie środowisk trzeźwościowych. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 21.00 w sobotę, a zakończy o godzinie 5.00 w niedzielę. W programie zaplanowano modlitwy, konferencję oraz Mszę św. która zostanie odprawiona o północy.

Duszpasterstwo trzeźwości od listopada 1998 roku co dwa miesiące organizuje rekolekcje ewangelizacyjne dla osób uzależnionych od alkoholu i ich rodzin. Rekolekcje są skierowane przede wszystkim do pacjentów oddziału odwykowego w szpitalu w Krakowie Kobierzynie. Uczestniczą w nich także trzeźwiejący alkoholicy z różnych wspólnot. Rekolekcje mają stały program. Pierwsze spotkanie odbywa się w piątki o godz. 19.00, w sobotę dwa spotkania o godz. 9.00 i 19.00, natomiast w niedzielę Msza św. o godz. 10.00. Wszystkie spotkania odbywają się w kaplicy na terenie Specjalistycznego Szpitala im. dr J. Babińskiego. Najbliższe rekolekcje odbędą się 15–17 kwietnia.

W archidiecezji krakowskiej działa Studium Apostolstwa Trzeźwości, które zostało powołane przez kard. Franciszka Macharskiego w 1986 roku. Jego celem jest przygotowanie animatorów parafialnych grup trzeźwościowych, pogłębienie wiedzy religijnej, podnoszenie świadomości wiernych na temat uzależnień, zwłaszcza choroby alkoholowej oraz pokazanie sposobów rozwiązywania problemów alkoholowych. Uczestnikami Studium są osoby pragnące podjąć posługę w parafialnych grupach trzeźwościowych jak i osoby uzależnione od alkoholu a także osoby, które żyją i mieszkają z osobą uzależnioną. Absolwenci Studium otrzymują dyplom podpisany przez metropolitę krakowskiego.

W Krakowie istnieją miejsca gdzie można zasięgnąć podstawowych informacji o rozwiązywaniu problemów alkoholowych. Punkty informacyjne działają m.in. w kościele Mariackim w piątki w godz. 17-18, w kościele Św. Maksymiliana w Mistrzejowicach, w piątki w godz. od 18.45 do 20.00. Działa także Poradnia Miłosierdzia przy sanktuarium w Łagiewnikach, a informację można uzyskać w czwartki w godz. od 16.30 do 18.00 oraz w soboty w godz. od. 10.00 do 12.00. Natomiast w kościele świętego Józefa w Krakowie – Podgórzu w drugie soboty miesiąca ok. godz. 20.00 po modlitwie w intencji ludzi uzależnionych. W trzecią sobotę października duszpasterstwo organizuje diecezjalną pielgrzymkę Duszpasterstwa Trzeźwości do Kalwarii Zebrzydowskiej. W ramach krakowskiej pieszej pielgrzymki do Częstochowy organizowana jest specjalna grupa pokutna.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: nocne czuwanie i modlitwy o trzeźwość
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.