Kraków: obradowała Rada Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"

Kraków: obradowała Rada Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
(fot. shutterstock.com)
2 lata temu
KAI / ms

Pod przewodnictwem bp. Józefa Guzdka w Krakowie obradowała Rada Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!".

Racjonalne decyzje
W podjętej uchwale członkowie gremium wyrazili podziękowanie dla twórcy Centrum kard. Stanisława Dziwisza oraz dla ks. Jana Kabzińskiego - budowniczego Centrum.

Rada Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" jest organem opiniodawczym, który występuje z wnioskami dotyczącymi jego działalności. W jej skład wchodzą duchowni, profesorowie oraz prezydent Krakowa, wojewoda małopolski i marszałek województwa. Przewodniczącym gremium jest bp Józef Guzdek.

W rozmowie z dziennikarzami podkreślał on, że dotychczasowe inwestycje prowadzone były przez ks. Jana Kabzińskiego w sposób "niezwykle oszczędny, racjonalny i odpowiedzialny". "Przed ośmiu laty w tym miejscu, w którym stoimy był śmietnik - zlewnia odpadów dawnej fabryki Solvay. Dziś są nowe obiekty i przestrzeń dla ludzi wierzących, którzy chcą oddać cześć Janowi Pawłowi II i przez jego wstawiennictwo wypraszać potrzebne dla siebie łaski" - mówił bp Guzdek.

Zmiany personalne

Obecni na spotkaniu członkowie Rady Centrum i Komisji Nadzorującej podjęli uchwałę, w której wyrażono wdzięczność kard. Stanisławowi Dziwiszowi za "podjęcie dzieła stworzenia w Krakowie Centrum Jana Pawła II i jego wieloletnią opiekę duchową i wsparcie dla tego dzieła" oraz wdzięczność ofiarodawcom z całego świata i podziękowania dla ks. prałata Jana Kabzińskiego za jego osobisty wkład w powstanie Centrum Jana Pawła II i zaangażowanie jako gospodarza i duszpasterza miejsca.

Nadzwyczajne posiedzenie Rady Centrum zostało zwołane w związku z ostatnimi zmianami personalnymi w Archidiecezji Krakowskiej. Zgodnie z decyzją abp. Marka Jędraszewskiego, ks. Jan Kabziński został odwołany z funkcji kustosza Sanktuarium Jana Pawła II, nadal jednak pozostanie prezesem Centrum Jana Pawła II. Nowym kustoszem sanktuarium będzie od 1 lipca ks. Mateusz Hosaja.

Jak wyjaśnił w rozmowie z dziennikarzami ks. Kabziński, kustosz sanktuarium będzie zajmował się zadaniami duszpasterskimi, a prezes Centrum - budową obiektów, inwestycjami, sprawami gospodarczymi i organizacją ruchu turystycznego.

Rola Centrum Jana Pawła II

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" zostało powołane przez metropolitę krakowskiego kard. Dziwisza 2 stycznia 2006 r. Jego nazwa nawiązuje do słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II w październiku 1978 r. podczas inauguracji jego pontyfikatu: "Nie lękajcie się. Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!". Centrum ma służyć upamiętnieniu osoby Jana Pawła II i upowszechnieniu jego nauczania poprzez działalność naukową, religijną i społeczną.

Częścią Centrum jest Sanktuarium św. Jana Pawła II. Uroczyste poświęcenie placu budowy odbyło się w maju 2007 r., a prace ruszyły jesienią 2008 r. Świątynia została konsekrowana w 2016 roku. Według ks. Kabzińskiego, co roku pielgrzymuje tu ok. 2 mln wiernych z kraju i zagranicy.

Na terenie Białych Mórz w ciągu kilku lat powstały także siedziby Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana

Pawła II, Centrum Wolontariatu oraz wieża widokowa. Dobiega końca budowa muzeum św. Jana Pawła II.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: obradowała Rada Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Kraków: obradowała Rada Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.