Kraków: odbyła się pierwsza Droga Miłosierdzia

Kraków: odbyła się pierwsza Droga Miłosierdzia
(fot. shutterstock.com)
5 lat temu
KAI / ml

W sobotę wieczorem w krakowskim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odbyła się pierwszy raz Droga Miłosierdzia. Nabożeństwo stanowiło połączenie tekstów s. Faustyny i Jana Pawła II oraz filmowych rozważań nad ewangelicznymi spotkaniami Chrystusa z ludźmi, które przeniesiono na ulice współczesnej Warszawy.

Sobotnią Drogę Miłosierdzia poprowadził ks. Franciszek Ślusarczyk, jej twórca oraz kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Z kolei Lidia Jazgar oraz Piotr Piecha odczytywali komentarze do kolejnych stacji, oparte na fragmentach z "Dzienniczka" św. s. Faustyny oraz dzieł i homilii papieża Polaka.
Zgromadzeni wierni rozważyli pierwsze siedem stacji Drogi Miłosierdzia: Powołanie apostołów, Przywrócenie wzroku niewidomemu od urodzenia, Oczyszczenie trędowatego, Uzdrowienie paralityka, Uratowanie jawnogrzesznicy, Wyzwolenie opętanych i Wskrzeszenie umarłych. Prezentują one spotkania Chrystusa z ewangelicznymi postaciami, które przeniesiono w realia współczesnej Warszawy, co stanowi o wyjątkowości nabożeństwa.
Na twarzach zgromadzonych widać było emocje - bowiem poszczególne prezentowane multimedia nie unikały zagadnień trudnych, które dotykają dzisiejszego człowieka np. pijaństwa, obojętności na człowieka potrzebującego czy prostytucji. Jednak zawsze zwieńczeniem poszczególnego filmu była postawa Chrystusa miłosiernego, dzięki której człowiek dostrzegał swój grzech lub słabość i nawracał się. Wszystkie rozważania kończyły słowa: "Święty Boże, Święty mocny, Święty nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami i nad całym światem".
Nabożeństwo zakończył kard. Stanisław Dziwisz, który podkreślił, że przedstawione ewangeliczne postacie są ostrzeżeniem przed ryzykiem śmierci duchowej człowieka. - Ty uzdrawiasz nasze umysły, oczy, serca i sumienia, pozwalasz nam stanąć na nogi i z ufnością podążać ku przyszłości. Z naszej strony potrzebna jest żywa wiara w moc Twego słowa oraz zbawczego działania, które podnosi z upadku, przywraca człowiekowi Boże spojrzenie - powiedział hierarcha, po czym odczytano Akt zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu.
"Droga Miłosierdzia" zbudowana jest na wzór Drogi Krzyżowej. Jej rozważania oparte są na 21 spotkaniach Jezusa zapisanych na kartach Ewangelii, które ilustrują filmy nakręcone we współczesnej Warszawie. - Pragniemy, by pątnicy przybywający do źródła Bożego miłosierdzia w Łagiewnikach mogli doświadczyć jego głębi - właśnie poprzez rozważanie tych tajemnic, wędrując śladami Chrystusa miłosiernego z kart Ewangelii. Wspaniałymi przewodnikami będą przy tym niewątpliwie niezwykli apostołowie Bożego miłosierdzia - św. siostra Faustyna i św. Jan Paweł II - powiedział ks. Franciszek Ślusarczyk po zakończeniu nabożeństwa.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: odbyła się pierwsza Droga Miłosierdzia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.