Kraków: powstanie most kard. Macharskiego?

Kraków: powstanie most kard. Macharskiego?
(fot. KSAF AGH Krakowska Studencka Agencja Fotograficzna AGH / Wikimedia Commons)
KAI / kas

Czy nowy most na Wiśle, który będzie częścią trasy S7 na wschodzie Krakowa, będzie nosił imię kard. Franciszka Macharskiego? W poniedziałek został złożony formalny wniosek do Urzędu Miasta w Krakowie w tej sprawie.

Nadanie nowemu, budowanemu jeszcze mostowi imienia kard. Franciszka Macharskiego to inicjatywa krakowskiego fotoreportera Marka Lasyka.

"Postać Kardynała Franciszka Macharskiego łączyła przez wiele lat ludzi o bardzo różnych przekonaniach politycznych, religijnych i społecznych. On ich łączył, nie dzielił" - napisał on na specjalnej stronie propagującej pomysł na Facebooku. "Niechże wiec most, który łączy zawsze dwa brzegi, połączy nas wszystkich w idei nadania mu imienia Kardynała Franciszka Macharskiego" - zachęcił Lasyk.

19 września pomysłodawca złożył do krakowskiego magistratu formalne pismo w tej sprawie. "Formalności spełnione!!!" - poinformował na fanpage’u inicjatywy.

DEON.PL POLECA

Wniosek z pomysłem na nazwę nowego mostu może zgłosić każdy mieszkaniec Krakowa. Proponowany patron żyjący w czasach powojennych jest sprawdzany przez IPN, a następnie wniosek trafia do Zespołu ds. Nazewnictwa Urzędu Miasta. Później powstaje uchwała, którą poddaje się głosowaniu radnych.

Do tej pory do krakowskiego magistratu wpłynęły jeszcze dwa inne wnioski w sprawie nadania imienia mostowi - zaproponowano również patronat Marii i Lecha Kaczyńskich oraz świętych Piotra i Pawła.

Niedaleko przeprawy, która może nosić imię kard. Franciszka Macharskiego, położony jest Campus Misericordiae, na którym odbyły się wydarzenia wieńczące tegoroczne Światowe Dni Młodzieży w Polsce. Budowa mostu ma się zakończyć w ciągu roku.

Szczegółowe i aktualne informacje o inicjatywie dostępne są na facebookowym profilu pod nazwą "Most im. Franciszka Kardynała Macharskiego". Jest on wzbogacony zdjęciami konstrukcji wykonanymi przez fotoreporterów i mieszkańców. Stronę od 14 września polubiło już ponad 3200 osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: powstanie most kard. Macharskiego?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.