Kraków: powstanie nowy kanał telewizyjny na ŚDM

Kraków: powstanie nowy kanał telewizyjny na ŚDM
(fot. Biuro prasowe ŚDM Kraków 2016)
4 lata temu
PAP / pk

Nowy kanał telewizyjny poświęcony Światowym Dniom Młodzieży ruszy w ostatnim tygodniu lipca 2016 r. Kanał będzie dostępny przez internet, a jego twórcami będą ośrodek TVP Kraków i studenci dziennikarstwa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

List intencyjny w tej sprawie podpisali w środę koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM w Krakowie ks. bp Damian Muskus, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Wojciech Zyzak i dyrektor TVP Kraków Leszek Dziura.

Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku.

Jak napisano w liście intencyjnym, "celem współpracy jest medialna promocja ŚDM Kraków 2016 łącząca potencjał informacji, doświadczenia, kompetencji i infrastruktury medialnej wszystkich instytucji w tworzeniu i udostępnianiu materiałów medialnych informujących o ŚDM 2016", a także promujących je i sprzyjających głębszemu przeżywaniu.

Powołując się na ważność i jakość wydarzenia, jakim są ŚDM Kraków 2016, a także publiczną misję, którą mają do spełnienia uczestniczące w porozumieniu instytucje, sygnatariusze listu zadeklarowali "wolę współpracy w zakresie tworzenia nowego kanału poświęconego ŚDM, którego antenowa emisja jest przewidziana na ostatni tydzień lipca 2016 r.".

Jak jednocześnie stwierdzono, przed powstaniem kanału dedykowanego ŚDM na antenie TVP Kraków będą także regularnie ukazywać się materiały tworzone przez studentów - redaktorów uczelnianej telewizji JP2TV, informujące o inicjatywach i przygotowaniach do ŚDM.

Szczegóły współpracy, takie jak wzajemna wymiana reporterska, czy zdjęciowa, zostaną ustalone w terminie późniejszym.

Sygnatariusze listu wyrazili także przekonanie, że "połączenie dynamiki i kreatywności Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016, młodości i potencjału studentów i profesjonalizmu kadry UPJPII z doświadczeniem i dbałością o jakość przekazu TVP w Krakowie pozwoli stworzyć wyjątkową formułę medialnego przekazu tego najważniejszego w 2016 roku wydarzenia w Krakowie i pokazać go Polsce i całemu światu w jego najpiękniejszych duchowych wymiarach".

Jak podkreślił koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM ks. bp Damian Muskus, podpisanie listu intencyjnego nie inicjuje współpracy, ale pieczętuje już istniejącą.

- Podpisanie listu ma też znaczenie symboliczne, jest bowiem wyrazem naszej troski o młode pokolenie, o rozwój zawodowych pasji młodych i o osadzenie ich na trzech mocnych fundamentach: na wartościach humanistycznych, na wierze i na służbie prawdzie, która jest nieodłącznym elementem misji mediów - powiedział biskup. - Przygotowania do ŚDM wyzwalają w młodych talenty, wyzwalają chęć pracy, angażowania się dla dobra innych, a zdobyte oświadczenia będą owocowały w ich przyszłym życiu - dodał.

Zadowolenie z porozumienia, pieczętującego trwającą już współpracę, wyraził także dyrektor TVP Kraków Leszek Dziura. - Jest to świetny moment do tego, żeby do telewizji dotarły wreszcie nowe pomysły, które młodzi reporterzy będą mieć. Mam nadzieję, że te kontakty pozwolą również tej młodzieży związać się z TVP. My zawsze potrzebujemy młodości, zawsze potrzebujemy nowych kadr i zawsze potrzebujemy nowych pomysłów - zadeklarował, zapowiadając szkolenia i ćwiczenia dla studentów.

Rektor UPJPII ks. prof. Wojciech Zyzak poinformował, że dziennikarstwo jest najbardziej prężnie rozwijającym się kierunkiem na uczelni i posiada największą liczbę studentów.

- Współpracujemy ze wspaniałą młodzieżą, która może u nas wykorzystywać dobrze przygotowane studia telewizyjne, radiowe, współpracować z bardzo dobrą kadrą, pracować na dobrym sprzęcie. Jeśli do tego dojdzie możliwość realizowania się w tak wielkim wydarzeniu, jakim są ŚDM, i współpraca z taką doświadczoną instytucją jak TVP, to dla mnie jako rektora jest to wyłącznie powód do dumy - powiedział ks. prof. Zyzak.

Światowe Dni Młodzieży to odbywający się co 2-3 lata cykl spotkań młodzieży z całego świata, zapoczątkowany przez Jana Pawła II w 1985 r. W ostatnich ŚDM, które odbyły się w 2013 r. w Rio de Janeiro, uczestniczyło około 3,5 mln osób. Polska będzie gospodarzem wydarzenia po raz drugi; poprzednio gościła młodych w 1991 r. w Częstochowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: powstanie nowy kanał telewizyjny na ŚDM
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Kraków: powstanie nowy kanał telewizyjny na ŚDM
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.