Kraków: rozpoczęły się VI Dni Muzyki Kościelnej

Kraków: rozpoczęły się VI Dni Muzyki Kościelnej
(fot. Gianfranco Reppucci / flickr.com)
10 lat temu
KAI / wm

Warsztaty chóralne, wykłady, recitale organowe, koncerty, kurs mistrzowski interpretacji organowej oraz konkursy dla młodych organistów, a także wspólna modlitwa o wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze – to główne wydarzenia VI Dni Muzyki Kościelnej, które dziś rozpoczęły się w Krakowie. Wydarzenie potrwa do 23 listopada.

W ramach tegorocznych Dni Muzyki Kościelnej odbędą się m.in. recitale organowe, III Krakowski Konkurs Młodych Organistów oraz koncert jego laureatów, dzień skupienia dla organistów, koncert organowy studentów i uczniów Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej i Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej w Krakowie, warsztaty chóralne Federacji Caecilianum i koncert uczestników mistrzowskiego kursu interpretacji organowej, prowadzonego przez prof. Lorenzo Ghielmi. Będzie można również wysłuchać wykładu pt. „Prawdziwa emisja głosu a ekspresja wokalna”. Natomiast w kościele św. Marka uczestnicy wysłuchają koncertu Codex Calixtianus „Śpiewy pielgrzymów zmierzających do Santiago de Compostela” w wykonaniu studentów Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej.

„Dni Muzyki Kościelnej w Archidiecezji Krakowskiej organizowane są w związku z uroczystością św. Cecylii – patronki śpiewu kościelnego. Ich celem jest ożywienie życia muzycznego w archidiecezji krakowskiej. Wydarzenie to obejmuje otwarte dla publiczności koncerty, jak i nabożeństwa oraz sympozja naukowe” – informuje ks. Robert Tyrała, przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w Krakowie.

Z okazji tego wydarzenia kard. Stanisław Dziwisz skierował do muzyków kościelnych list, w którym zapewnia, że archidiecezja pamięta o muzyce i muzykach, a idea muzyki zakorzenionej mądrze i głęboko w liturgii oraz pozaliturgicznym życiu Kościoła jest mu szczególnie bliska.

Kard. Dziwisz przypomina, że Dni Muzyki Kościelnej w archidiecezji krakowskiej organizowane są w związku z uroczystością św. Cecylii – patronki śpiewu kościelnego, której postawa pełna cnót ukazuje muzykom kościelnym o najpiękniejszych cechach ich profesji. „Duchowe emocje towarzyszące twórcom dzieł muzycznych, łatwiej zrozumieć sercem niż umysłem” - napisał metropolita krakowski. Zapewnił także, że archidiecezja krakowska pamięta o muzyce i muzykach.

„Choć na co dzień spotykamy się z różnym postrzeganiem wartości jakie niesie sztuka, to jednak idea muzyki zakorzenionej mądrze i głęboko w liturgii oraz pozaliturgicznym życiu kościoła bliska jest osobiście mnie i wszystkim tym, którzy za rozwój muzyki kościelnej w naszej archidiecezji odpowiadają” - podkreślił kardynał.

Kard. Dziwisz zapewnił, że archidiecezja krakowska razem z uczelniami stara się wypełniać swą misję jaką jest edukacja dla muzyki w kościele. A czyni to poprzez działania Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej I i II stopnia, Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej prowadzonego przez Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II oraz Akademię Muzyczną w Krakowie. Hierarcha wyraził także radość z tego, że Archidiecezja współpracuje z uczelniami i autorytetami muzycznymi, którzy od lat profesjonalnie zajmują się edukacją muzyczną.

Metropolita krakowski podziękował też muzykom, którzy angażują się w ukazywanie bogactwa i piękna muzyki kościelnej. Jego zdaniem te działania służą temu, by poprzez codzienny wysiłek prób i innych form doskonalenia wskazać słuchaczowi gdzie jest prawdziwe piękno. „Od odczucia piękna jest już tylko krok do odkrywania Boga i jego subtelnych intencji – zbawienia człowieka” - napisał kard. Dziwisz.

Organizatorami VI Dni Muzyki Kościelnej są: Archidiecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej w Krakowie, Międzyuczelniany Instytut Muzyki Kościelnej, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Akademia Muzyczna w Krakowie, Archidiecezjalna Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Ks. Kardynała Franciszka Macharskiego w Krakowie, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. F. Chopina w Krakowie,

Federacja Caecilianum, Międzynarodowa Federacja Pueri Cantores, Parafia św. św. Piotra i Pawła w Krakowie, Parafia św. św. Piotra i Pawła w Bolechowicach, Parafia Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach, Rektorat Kościoła św. Marka w Krakowie, Klasztor oo. Paulinów na Skałce oraz Parafia św. Krzyża w Krakowie. Kard. Stanisław Dziwisz objął patronat honorowy nad tym wydarzeniem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kraków: rozpoczęły się VI Dni Muzyki Kościelnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.