Kraków: sesja o idealnej muzyce liturgicznej

Kraków: sesja o idealnej muzyce liturgicznej
(fot. Chris Gent / CC BY-SA 2.0 / flickr.com)
5 lat temu
KAI / mg

W dniach 19-20 czerwca w Krakowie odbędzie się sesja popularnonaukowa pt. "Idealna muzyka liturgiczna?". Organizatorem wydarzenia, które jednocześnie przedstawi teorię i zaprezentuje właściwe wzorce muzyki liturgicznej, jest Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

- Zorganizowaliśmy tę sesję, ponieważ chcemy zainteresować wszystkich pasjonatów muzyki liturgicznej tym, czym ona być powinna. Nie będą to tylko wykłady i dyskusje, ale również praktyczne prezentacje - tak, że omawiany repertuar będzie mógł być usłyszany i poddany krytyce - powiedział o celu wydarzenia o. Tomasz Grabowski OP, prezes fundacji. Podkreślił, że prowadzona dyskusja obejmie zarówno muzykę historyczną, jak i współczesną twórczość kościelną.

W trakcie sesji wystąpią: zespół wokalny Jerycho, Schola Schola Cantorum Minorum Chosoviensis, Floripari - Zespół Muzyki Dawnej z Zamku Królewskiego na Wawelu, Collegium Palestrinae oraz chór kameralny Lege Artis. Gośćmi forum będą znawcy śpiewu liturgicznego m.in. Marcin Bornus-Szczyciński, Bartosz Izbicki, Rafał Maciejewski, Błażej Matusiak OP, Susi Ferfoglia, Sławomir Witkowski, Henryk Krawczyk czy Paweł Bębenek.

Wśród tematów przewidzianych wykładów znalazły się: "Polonizacja chorału gregoriańskiego", "Jak pogodzić pracę organisty i śpiew ludu?", "Komu wolno tworzyć muzykę liturgiczną?" czy "Analiza krytyczna repertuaru i wykonań chóru Kaplicy Sykstyńskiej".

Jak zaznaczył o. Grabowski uczestnicy będą szukać odpowiedzi na trzy główne pytania: co zrobić by chorał gregoriański stał się na powrót pierwszym śpiewem Kościoła, jak włączyć muzykę wielkich mistrzów w liturgię i kto powinien być odpowiedzialny za tworzenie muzyki liturgicznej. - Sesja nie jest skierowana do specjalistów, ale do wszystkich, którym na sercu leży piękno liturgii - dodał.

Udział w sesji jest bezpłatny. Miejscem wydarzenia będzie krakowski klasztor dominikanów przy ul. Stolarskiej 12. Szczegółowe informacje o programie sesji dostępne są na stronie www.liturgia.dominikanie.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: sesja o idealnej muzyce liturgicznej
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Kraków: sesja o idealnej muzyce liturgicznej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.