Kraków: uroczysta procesja z Wawelu na Skałkę

Zobacz galerię
Kraków: uroczysta procesja z Wawelu na Skałkę
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
8 lat temu
KAI/ ad

Kilka tysięcy wiernych uczestniczyło w niedzielę w Krakowie w uroczystej procesji ku czci św. Stanisława, patrona Polski i archidiecezji krakowskiej.

Nabożeństwu przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci na Skałce przewodniczył kard. Dominik Duka, prymas Czech. W trakcie nabożeństwa kard. Dziwisz poświęcił replikę chrzcielnicy, przy której ochrzczony został Jan Paweł II. Zostanie ona przekazana jako dar dla młodzieży uczestniczącej w tegorocznym spotkaniu młodych w Lednicy.

Uroczysta procesja św. Stanisława rozpoczęła się biciem dzwonu Zygmunta i wyruszyła z katedry na Wawelu do klasztoru ojców paulinów na Skałce. W tym roku wierni modlili się o pogłębienie wiary Polaków, aby gorliwe zaangażowanie w dzieło nowej ewangelizacji przenikało życie parafialne, społeczne i polityczne, a także o kanonizację bł. Jana Pawła II.

W procesji uczestniczyli przedstawiciele Episkopatu Polski, m.in. Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Miliore, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski oraz prymas senior kard. Józef Glemp. Obecni byli biskupi z archidiecezji krakowskiej, z innych krajów m.in. Kazachstanu i Niemiec, hierarchowie, przedstawiciele wszystkich stanów, stowarzyszeń, bractw i instytucji krakowskich, a także Kawalerowie Maltańscy, rycerze i damy Grobu Pańskiego, członkowie Zakonu Szpitalnego św. Łazarza oraz profesorowie, rektorzy wyższych uczelni i uczniowie szkół katolickich.

W procesji uczestniczyli także przedstawiciele władz Krakowa i województwa małopolskiego, politycy, przedstawiciele gmin Małopolski i dziesiątki tysięcy wiernych w tradycyjnych strojach ludowych. W barwnych kontuszach wystąpili członkowie Bractwa Kurkowego. Obecni byli harcerze, policja, straż pożarna i wojsko.

W procesji niesiono relikwie świętych i błogosławionych archidiecezji krakowskiej, m.in. św. Stanisława, św. Brata Alberta, św. Faustyny i św. Jacka oraz bł. Jana Pawła II.

Na Skałce, przy ołtarzu Trzech Tysiącleci odprawiona została uroczysta Msza św., której przewodniczył kard. Dominik Duka, prymas Czech.

Na początku nabożeństwa wszystkich wiernych powitał kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Podkreślił że na naszej Ziemi wyrośli wielcy świadkowie Chrystusa, m.in. Wojciech i św. Stanisław. "Szczególnym świadkiem Chrystusa we współczesnym świecie był bł. Jan Paweł II, jako papież służył niezmordowanie Kościołowi i człowiekowi" - mówił. Hierarcha przypomniał, że trzydzieści jeden lat temu, 13 maja dokonano zamachu na Jana Pawła II, który stał się obrońcą godności i praw człowieka, prawa do życia, wolności i prawdy oraz sprawiedliwości społecznej.

"Pamięć o wielkich świadkach wiary zobowiązuje do wierności Ewangelii w życiu osobistym i społecznym" - mówił kardynał.

"Niepokoją podziały w polskim społeczeństwie, podziały i spory w polityce. W wolnej Polsce powinniśmy zespolić siły, a nie dzielić" - apelował metropolita krakowski. Wzywał ponadto do solidarności, kultury języka i pojednania. "To nie jest utopia, to jest Ewangelia wprowadzana w życie społecznej. Nie ma innej rozsądnej drogi" - mówił kard. Dziwisz.

"Wzmagające się współcześnie ataki na wolność religijną oraz jej negowanie są poważnym zagrożeniem nie tylko dla Kościoła, ale dla całego rodzaju ludzkiego" - mówił w homilii w uroczystość św Stanisława kard. Dominik Duka.

Prymas Czech wyraził wdzięczność kard. Dziwiszowi za zaproszenie na uroczystość, "która szczególnie w czasach pozbawienia wolności odgrywała doniosłą rolę w dziejach narodu i Kościoła polskiego". Podkreślił, że gdy wypowiada słowo "Polska", wtedy w jego duchowym spojrzeniu pojawia się widok Krakowa, związany z postacią świętego Wojciecha, który był biskupem również ziemi krakowskiej.

Hierarcha powiedział, że w latach jego młodości uroczystości ku czci świętego Stanisława były nie do pomyślenia bez postaci prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego. "Kiedy mówię o Krakowie i św. Stanisławie, nie mogę wymazać z pamięci księcia kardynała Adama Stefana Sapiehy, obrońcy Polski, Krakowa i konsekratora Jana Pawła II. Chciałbym też tutaj z całą serdecznością wspomnieć następcę Karola Wojtyły, kardynała Franciszka Macharskiego" - wymieniał hierarcha.

Jego zdaniem alegoria Dobrego Pasterza zawiera w sobie to wszystko, co w zachodniej cywilizacji stanowi fundament zarówno życia duchowego, jak i społecznego. "Człowiek jest istotą religijną, zakorzenioną w kulturze i tworzącą sferę polityczną" - wyjaśniał prymas Czech.

"Wzmagające się współcześnie ataki na wolność religijną oraz jej negowanie są poważnym zagrożeniem nie tylko dla Kościoła, ale dla całego rodzaju ludzkiego" - mówił. "Postać Dobrego Pasterza, którą promieniuje św. Stanisław jest także wyzwaniem wobec tych, którzy chcieliby wykorzystać religię do negowania wolności, tolerancji i humanizmu" - tłumaczył arcybiskup Pragi.

Podkreślił także, że doświadczenie papieża Polaka nie było tylko sprawą narodu polskiego, ale było Bożą odpowiedzią na drogę, którą polski Kościół i naród polski przeszedł w historii najnowszej. "Chrześcijaństwo jest religią wcielenia. Jeśli mówimy o Bogu, mówimy też o człowieku, a to dlatego, że Ten, do którego się przyznajemy i który przyniósł nam wolność - Jezus Chrystus, jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem" - mówił kard. Duka.

W trakcie nabożeństwa kard. Dziwisz poświęcił replikę chrzcielnicy, przy której ochrzczony został Jan Paweł II. Wykonało ją Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Replika ta zostanie przekazana jako dar dla młodzieży uczestniczącej w tegorocznym spotkaniu młodych w Lednicy.

Tradycja procesji z relikwiami św. Stanisława sięga średniowiecza. Pierwsza procesja odbyła się po kanonizacji biskupa Stanisława w 1253 roku. Św. Stanisław ze Szczepanowa był biskupem krakowskim. Według przekazów kronikarzy zginął w Krakowie na Skałce w 1079 roku z rąk króla Bolesława Śmiałego.

W ciągu wieków utrwalił się zwyczaj przejścia z relikwiami Świętego w niedzielę po 8 maja, czyli w oktawę uroczystości patronalnej św. Stanisława.

Św. Stanisław jest głównym patronem Polski i archidiecezji krakowskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: uroczysta procesja z Wawelu na Skałkę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.