Kraków: wigilia dla osób ubogich w klasztorze Kapucynów

Kraków: wigilia dla osób ubogich w klasztorze Kapucynów
(fot. Discha-AS/shutterstock.com)
KAI / ms

24 grudnia ponad 250 osób ubogich może zasiąść do wspólnego wigilijnego stołu w klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie. Wieczerza wigilijna zgromadzi osoby potrzebujące czy bezdomne, którym na co dzień towarzyszą kapucyni oraz pracownicy i wolontariusze Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

Jak w domu

- Będzie jak w każdym polskim domu, tylko skala trochę większa - kilkaset opłatków, sto litrów czerwonego barszczu, kilkadziesiąt kilogramów pierogów oraz ogrom ziemniaków, ryb i ciasta - relacjonują przygotowania organizatorzy. Wieczerza w klasztorze braci jest już tradycją i nie trzeba jej specjalnie promować wśród podopiecznych organizacji.

- Chcemy w dniu łączyć się na modlitwie, słuchać Ewangelii, śpiewać kolędy - chcemy być razem przy jednym stole. - mówi br. Grzegorz Marszałkowski OFMCap, dyrektor Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Co roku na wydarzeniu posługują wolontariusze i pracownicy Dzieła, w ramach swojego wolnego czasu. Pomagają także harcerze. Bracia kapucyni angażują się już na kilka tygodni przygotowań wcześniej. W ostatnich dniach adwentu szykują salę, by rzeczywiście było elegancko i godnie.

- Chcemy dać tym naszym Barciom i Siostrom to, co mamy najcenniejszego: radość z tego, że przychodzi do nas Jezus - mówi br. Marszałkowski, który z osobami bez domu ma codzienny kontakt i sam w tej wigilii uczestniczył. - Przeżyłem to jako wyjątkowy i podniosły czas, pełen skupienia i zadumy oraz takiej prostej ludzkiej obecności i życzliwości - wspomina dyrektor Dzieła Pomocy. - Od samych uczestników zawsze pada dużo dobrych słów podziękowania za to, że jesteśmy z nimi i życzenia, by Pan Bóg nam wszystkim nadal błogosławił - dodaje.

Wigilia rozpoczyna się o godzinie 15:00 wspólną modlitwą i przełamywaniem się opłatkiem. Potem każdy może spróbować potraw przygotowanych przez Kuchnię Społeczną s. Samueli prowadzoną przez siostry felicjanki. Na stołach pojawi się barszcz z uszkami, kapusta z grochem, ryba z ziemniakami i surówką oraz ciasta. Po posiłku, tak jak w każdym polskim domu, śpiewane są kolędy, o których aranżacje i wykonanie starają się bracia kapucyni.

DEON.PL POLECA

Świąteczny upominek

Aby łatwiej osobom potrzebującym było przetrwać świąteczny czas, w którym wiele jadłodajni i instytucji pomocowych jest nieczynnych, każdy gość otrzyma drobny upominek - paczkę żywności i kartkę z życzeniami, przygotowaną przez darczyńców. W tym roku 250 kartek przekazało Stowarzyszenie Przewodników Kopalni Soli w Wieliczce. Większość darów udaje się zebrać podczas organizowanych przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio inicjatyw. 1700 konserw, 612 kg cukru, 300 paczek kawy i 453 paczki herbaty przekazali podczas swoich zakupów klienci sklepów Auchan Bonarka i Auchan Bronowice podczas zbiórki 24 listopada. Oprócz tego w paczkach będą także m.in. zupy instant, dżemy i coś słodkiego.

Część darów zbierają także szkoły i instytucje, które w przedświątecznym czasie też chcą pamiętać o osobach ubogich a część trzeba będzie dokupić, stąd propozycja organizatorów, by wesprzeć wydarzenie finansowo. "Piękną polską tradycją jest przygotowanie miejsca przy wigilijnym stole dla wędrowca. Aby ożywić ten zwyczaj, dołączcie do nas i wesprzyjcie organizację Wigilii dla ubogich i bezdomnych. Wasza ofiara pomoże uczynić ten dzień wyjątkowym dla tych wszystkich wędrowców, którzy nie mają odwagi zapukać do Waszych drzwi" - apeluje Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. Wpłat można dokonywać na konto Dzieła z dopiskiem "Wigilia dla ubogich - Darowizna charytatywna" bądź przez formularz online na stronie internetowej dzielopomocy.pl.

Kapucyni obecni w Krakowie od 1695 r. zawsze troszczyli się o osoby ubogie i bezdomne. Z myślą o potrzebujących w 1999 r. w ogrodzie kapucyńskiego klasztoru przy ul. Loretańskiej 11 powstała Kuchnia św. Łazarza - barak, w którym codziennie wydawana była ciepła herbata i bułki, a potem drugi, przeznaczony na łazienkę. 23 grudnia 2001 Minister Prowincjalny br. Jacek Waligóra OFMCap powołał do życia Dzieło Pomocy św. Ojca Pio jako wewnętrzną jednostkę Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Krakowskiej. Dziś dzieło codziennie towarzyszy ponad 2000 osób bezdomnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: wigilia dla osób ubogich w klasztorze Kapucynów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.