Kraków: zakończyły się obchody 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z bazyliki Mariackiej

Kraków: zakończyły się obchody 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z bazyliki Mariackiej
(fot. Mitzo/shutterstock.com)
KAI / ms

Pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp Salvatore Pennacchio w bazylice Mariackiej w Krakowie zakończył się jubileusz 50-lecia koronacji tamtejszego wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Obchody trwały cały rok.

W bazylice Mariackiej obecni byli m.in. kard. Stanisław Dziwisz, abp Marek Jędraszewski, biskupi pomocniczy Jan Szkodoń i Damian Muskus OFM oraz biskup nominat Janusz Mastalski, a także licznie zgromadzone duchowieństwo.

DEON.PL POLECA
W homilii abp Jędraszewski podkreślał, że miłość do Maryi umacnia trwanie przy Bogu. Przypomniał peregrynację obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po Polsce, która zaczęła się w 1957 r. i została przerwana w 1966 r. przez ówczesne władze państwowe. Zamiast obrazu, kościoły nawiedzały jego puste ramy. "Władze państwowe chciały odciąć Polaków od Matki, od miejsca, w którym bije serce narodu, od miejsca, w którym dzięki Maryi zawsze mogliśmy się uczyć, co znaczy autentyczna wolność i od nadziei" - mówił kaznodzieja.

"Dzisiaj, 50 lat później, znajdujemy się w innej sytuacji, ale zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo także dzisiaj konieczny jest nasz osobisty wysiłek, by nie dać się odciąć od Matki, która nieustannie wskazuje na swoje boskie Dzieciątko. To Dziecko mówi: kochaj Boga, kochaj Go całym sercem" - nauczał hierarcha.

Jak podkreślał, taka miłość tworzy na świecie cywilizację miłości. "Tam, gdzie ludzie żyją tak, jakby Boga nie było, zaczyna się zmierzch i upadek cywilizacji, zaczyna się próżnia" - zaznaczył.

"Musimy trwać przy Bogu. Musimy nasze trwanie przy Bogu umacniać poprzez nasze synowskie przywiązanie do naszej Matki, Królowej, Pani Jasnogórskiej" - apelował arcybiskup krakowski. Prosił, by głos Maryi "rozlegał się w głębi naszych sumień i mówił, co robić, by ratować, to co najważniejsze w życiu Polek i Polaków, całej naszej Ojczyzny".

W czasie Eucharystii zostały poświęcone odnowione organy w prezbiterium świątyni. Abp Salvatore Pennacchio przekazał na ręce archiprezbitera bazyliki Mariackiej ks. infułata Dariusza Rasia błogosławieństwo papieża Franciszka dla parafii oraz różaniec papieski. Podziękował, że mógł przewodniczyć jubileuszowym uroczystościom.

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej znajduje się w Bazylice Mariackiej w kaplicy pod niższą jednej z wież świątyni. Koronacja obrazu odbyła się 15 grudnia 1968 r., a dokonał jej Prymas Tysiąclecia, kard. Stefan Wyszyński.

W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, 26 sierpnia tego roku, kard. Stanisław Dziwisz przekazał jako wotum dla mariackiego wizerunku Czarnej Madonny złoty krzyż pektoralny św. Jana Pawła II, autorstwa Enrico Manfriniego. Został on umieszczony na sukience obrazu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: zakończyły się obchody 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z bazyliki Mariackiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.