W Synagodze Tempel na krakowskim Kazimierzu odbyło się 19 stycznia nabożeństwo Hawdala, w którym udział wzięli żydzi i chrześcijanie. Wydarzenie odbyło się z okazji XVI Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.
We wspólnej modlitwie uczestniczyli m.in. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, kard.-senior Franciszek Macharski oraz przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Tadeusz Jakubowicz. Modlitwę poprowadził rabin Jicchak Horowitz.
W trakcie modlitewnego spotkania kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że jest to już 16. spotkanie, którego uczestnicy spotykają się w duchu braterstwa i modlitwy, by polecić Panu Bogu losy współżycia Żydów i chrześcijan w Krakowie, w Polsce i na świecie.
"Myślę o tym, jak wielkim darem jest Słowo Boże, które pomaga nam przezwyciężyć ludzkie reakcje i budować przyszłość w zaufaniu do miłości Boga, który budzi w ludzkim sercu szlachetne nadzieje, daje wielkie obietnice i pozostaje na zawsze wierny" - mówił metropolita krakowski.
Hierarcha przypomniał, że za kilka tygodni przypada 70. rocznica wymordowania i wygnania do obozu koncentracyjnego w Płaszowie resztek ludności żydowskiej, stłoczonej uprzednio w nieludzkich warunkach na terenie krakowskiego getta.
"Dobrze, że już od kilkunastu lat ta rocznica hitlerowskiej zbrodni jest upamiętniana Marszem Pamięci na trasie, która była dla żydowskich obywateli naszego miasta marszem strasznej śmierci" - zaznaczył metropolita krakowski.
Dodał, że potrzebne jest duchowe przygotowanie się do tego wydarzenia, po to, aby wyrastało z tego dobro na dziś i na dalsze lata. "Chcemy wspierać wszystkie inicjatywy, które służą w naszym mieście budowaniu dobrych relacji między naszymi społeczeństwami" - podkreślił kard. Dziwisz.
Z kolei przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Tadeusz Jakubowicz zwrócił uwagę, że spotkania te odbywają się co roku od pierwszego Dnia Judaizmu. "Moim marzeniem jest, by te spotkania mogły się odbywać częściej. Jesteśmy razem i tylko to się liczy" - mówił Tadeusz Jakubowicz do zebranych.
Dzień Judaizmu w polskim Kościele katolickim ustanowiony został w 1997 roku przez Konferencję Episkopatu Polski.
Organizatorami tego wydarzenia w Krakowie byli: Żydowska Gmina Wyznaniowa, Archidiecezja Krakowska, Międzywydziałowy Instytut Ekumenii i Dialogu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze".
Skomentuj artykuł