Dziś centralne obchody XVI Dnia Judaizmu

Dziś centralne obchody XVI Dnia Judaizmu
Zdjęcie z cmentarza żydowskiego w Łodzi (fot. x-oph / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)
KAI / mh

Słowa z Księgi Rodzaju "Ja jestem Józef, brat wasz..." (Rdz 45,4) stanowią motto tegorocznych obchodów XVI Dnia Judaizmu, których centralne obchody odbędą się dziś w Opolu. W obchodach wezmą udział hierarchowie Kościoła oraz Żydzi, z naczelnym rabinem Polski. Kościół w Polsce należy do niewielu w Europie, które realizują taką inicjatywę.

Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa oraz pogłębianiu świadomości tego, że - jak nauczał Jan Paweł II - religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa rzeczywistością zewnętrzną lecz "czymś wewnętrznym, oraz że nasz stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii".

DEON.PL POLECA




Program centralnych Obchodów Dnia Judaizmu, których gospodarzem jest biskup opolski Andrzej Czaja, przewiduje m.in. spotkania z władzami samorządowymi Opola oraz wspólną modlitwę chrześcijan i żydów. Przed południem wyznawcy obu religii będą modlić się pod obeliskiem po dawnej synagodze. Wieczorem zaś podczas nabożeństwa o jedność, które odbędzie się w kościele seminaryjno-akademickim, będą czytane teksty ze Starego i Nowego testamentu, zaś uczestnicy spotkania modlić się będą słowami Psalmów.

Zaplanowano także koncert muzyki żydowskiej oraz otwarcie trzech wystaw: "Ściana płaczu" - w Muzeum Diecezjalnym, "Izrael - wczoraj i dziś" w Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego (UO) oraz - w tym samym miejscu - "Śladami kultury żydowskiej".

Jednym z najważniejszych elementów tegorocznego Dnia Judaizmu będzie chrześcijańsko-żydowski panel dyskusyjny, nawiązujący do motta tegorocznego wydarzenia "Ja jestem Józef, brat wasz...". W dyskusji weźmie udział m.in. Naczelny Rabin Polski, Michael Schudrich.

"Będziemy wspólnie zastanawiać się nad tym, jak rozumiemy więzy braterstwa, więzy rodzinne, a więc elementy wspólne kulturowo i religijnie" - powiedział KAI ks. prof. Zygfryd Glaeser, koordynator tegorocznych centralnych obchodów Dnia Judaizmu. Dodał, że będzie też mowa o tym, co obydwie religie dzieli.

Wydarzenie to ma służyć także poznaniu wspólnych elementów lokalnych dziejów. "Chodzi o to, by chrześcijanom i całemu społeczeństwu, bez względu na poglądy religijne czy społeczne, przybliżyć nie tylko judaizm, ale i kulturę żydowską" - tłumaczy wykładowca Wydziału Teologicznego UO.

W specjalnym opracowaniu Episkopatu na tegoroczny Dzień Judaizmu zwraca się uwagę, że tego dnia chrześcijanie winni dostrzegać to, co ich łączy z wyznawcami judaizmu, a jest to: wiara w jednego Boga, Biblia jako słowo Boże, wierność tradycji religijnej, Dekalog jako fundament praw moralnych, a także wezwanie do codziennej modlitwy.

Przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem, bp Mieczysław Cisło podkreśla, że "wspólne dziedzictwo Żydów i chrześcijan wzywa ich do dawania świadectwa Jedynemu Bogu i jego przykazaniom".

Podczas liturgii sprawowanych w Dniu Judaizmu wierni modlić się będą m.in. aby Kościół coraz pełniej rozwijał dialog religijny z wyznawcami judaizmu oraz za Żydów - "aby wierni swemu wybraniu byli świadkami Jedynego i Prawdziwego Boga w świecie naznaczonym ateizmem, materializmem, kulturą chwili i użycia".

Zgromadzeni w kościołach na diecezjalnych i parafialnych obchodach Dnia Judaizmu będą modlić się także za wszystkie ofiary Holokaustu oraz o "sprawiedliwe rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego".

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim jest jedną z inicjatyw Episkopatu Polski. Został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1998 r.

Komitet ds. Dialogu z Judaizmem, powołany w 1996 r., prowadzi dialog z przedstawicielami judaizmu, a jego celem jest upowszechnianie postaw dialogu i życzliwości wobec Żydów w środowiskach chrześcijańskich.

Obecnie do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 4 tys. osób, natomiast społeczność Żydów w Polsce szacuje się na ok. 20 tys.

Polska jest drugim po Włoszech krajem europejskim, który postanowił organizować obchody Dnia Judaizmu (są one obecne także m.in. w Austrii, Holandii i Szwajcarii).

Rabin Schudrich: Dzień Judaizmu potrzebny i chrześcijanom i żydom

Dzień Judaizmu jest potrzebny i chrześcijanom i Żydom - powiedział KAI naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Wyraził przy tym żal, że "nie wszyscy jeszcze usłyszeli nauczanie Jana Pawła II o religii żydowskiej i dialogu z judaizmem". Rabin będzie jednym z gości centralnych obchodów XVI Dnia Judaizmu, które odbędą się dziś w Opolu.

"Cieszę się, że uczestnicząc w kolejnym już Dniu Judaizmu mogę spełnić wolę papieża Jana Pawła II - orędownika dialogu chrześcijan i Żydów" - zaznaczył rabin.

Michael Schudrich zwrócił uwagę, że Opole ma bardzo specyficzną historię, zaś cały region jest miejscem, w którym można spotkać ludzi różnych wyznań i narodów. Przypomniał, że przed wojną w mieście rezydował wybitny rabin Leo Baeck.

Naczelny rabin Polski podkreślił, że do Opola jedzie z nadzieją bowiem dialog zawsze jest czymś dobrym. Dzień Judaizmu natomiast jest potrzebny i chrześcijanom i Żydom bowiem obydwie strony czerpią z tego duchowe korzyści, choć z różnych powodów i w różny sposób. "Dla was, chrześcijan jest to poznanie korzeni waszej religii" - powiedział Schudrich.

Jak zaznaczył, celem Dnia Judaizmu powinno być zgłębienie przez chrześcijan i Żydów wiedzy o sobie nawzajem. "Jesteśmy na dobrej drodze, ale jeszcze dużo roboty przed nami" - powiedział rabin. "To, co mnie boli czy niepokoi to fakt, że nie wszyscy jeszcze usłyszeli nauczanie Jana Pawła II o religii żydowskiej i dialogu z judaizmem. Wierzę, że pod wpływem kolejnych Dni Judaizmu ta sytuacja będzie się stopniowo zmieniać. Jestem pełen nadziei" - powiedział Naczelny Rabin Polski.

Ukraina: po raz pierwszy chrześcijanie obchodzą Dzień Judaizmu

Z inicjatywy Komisji ds. Popierania Jedności Chrześcijan Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, przy poparciu, bp Bronisława Bernackiego, miejscowego ordynariusza obrządku łacińskiego, obchodzony jest w Odessie Dzień Judaizmu. W obchody włączył się także Niemiecki Kościół Luterański na Ukrainie.

Przy tej okazji przypomniano, że na początku XX wieku Odessa była trzecim co do liczby mieszkańców (po Nowym Jorku i Warszawie) skupiskiem Żydów w świecie. W programie obchodów znajdują się odwiedziny duchownych chrześcijańskich w synagodze Szabad Szomeri Szabbos oraz spotkanie z głównym rabinem Odessy i południowej Ukrainy, Abrahamem Wolffem. Następnie otwarcie wystawy "Naród Księgi" w Domu Aniołów, oraz nieco później w Domu Bawarskim - "Sprawiedliwi wśród narodów świata". Wieczorem przewidziano modlitwy na naród żydowski w kościołach chrześcijańskich Odessy.

Dzień Judaizmu w Krakowie

Wspólne nabożeństwo Żydów i chrześcijan odbędzie się 19 stycznia w Krakowie w ramach obchodów XVI Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. W spotkaniu modlitewnym w Synagodze Tempel weźmie udział m.in. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, kard.-senior Franciszek Macharski oraz przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Tadeusz Jakubowicz. Modlitwę poprowadzi rabin Jicchak Horowitz.

Organizatorem wydarzenia jest Międzywydziałowy Instytut Ekumenii i Dialogu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Żydowska Gmina Wyznaniowa w Krakowie, Duszpasterstwo Ekumeniczne Archidiecezji Krakowskiej oraz Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze".

Tegoroczny Dzień Judaizmu odbywa się pod hasłem: "Ja jestem Józef, brat wasz" (Rdz 45,4). Wydarzeniu w Krakowie towarzyszą wykłady, warsztaty i pokazy filmów.

Wspólnie nabożeństwo Żydów i chrześcijan "Hawdala" odbędzie się w Synagodze Tempel o godz. 17.00.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim jest inicjatywą Konferencji Episkopatu Polski. Został ustanowiony w 1997 r.

Bp Czaja podczas XVI Dnia Judaizmu

Nigdy więcej wojny i zagłady narodów; deptania Twych przykazań i palenia Twoich świątyń - mówił w przejmującej modlitwie przed spaloną przez nazistów synagogą w Opolu bp Andrzej Czaja. Wraz z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem przewodniczył on modlitwie w miejscu synagogi, którą Niemcy podczas "nocy kryształowej" z 9 na 10 listopada 1938 r. nakazali podpalić zbudzonemu w środku nocy rabinowi opolskiemu Hansowi Hirschbergowi. Modlitwa przed obeliskiem upamiętniającym dawną synagogę w Opolu była jednym z punktów XVI Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu w Opolu.

Biskup opolski, wzywając Boga Ojców naszych, Boga Abrahama, Izaaka i Jakuba, wspomniał synów i córki Izraela, oraz wielu innych narodów, którym przyszło przejść przez "ciemną dolinę". "Modląc się za nich, by zamieszkali w domu Twoim Panie po najdłuższe czasy, powierzam Ci dalsze losy rodzaju ludzkiego, zwłaszcza Żydów i chrześcijan i przyszłość tych, którzy po nas idą" - mówił bp Czaja.

Rabin Schudrich przed odśpiewaniem Psalmu 130, nawiązując do wspólnej modlitwy chrześcijan i Żydów, powiedział: "kiedy stoimy razem, jest nadzieja".

Kwiaty pod obeliskiem oraz zapalone lampki złożyli biskupi Andrzej Czaja i Mieczysław Cisło, rabin Schudrich oraz przedstawiciele władz miejskich z wojewodą Ryszardem Wilczyńskim i Józefem Sebestą, marszałkiem województwa opolskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dziś centralne obchody XVI Dnia Judaizmu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.