Krakowski "Dzień Krwi"

Fudacja "Dobrze, że jesteś"

22 maja w sobotę na Małym Rynku w Krakowie (10:00-16:00) odbędzie się „Dzień Krwi”. Wszyscy, którzy przyjdą tego dnia na Mały Rynek będą mogli dowiedzieć się wszystkiego na temat krwi i jej roli w organizmie człowieka, transplantacji szpiku w leczeniu chorób nowotworowych oraz jak pomóc tym, którzy tego potrzebują najbardziej, czyli chorym na białaczkę.
 

Aby mogło dojść do przeszczepu potrzebny jest dawca szpiku. Wielu pacjentów ma dawców rodzinnych, jednak dla wielu z nich szansą na życie jest przeszczep od dawcy niespokrewnionego, a tych w Polsce jest ciągle zbyt mało. Chorzy na białaczkę poddawani leczeniu czy też oczekujący na przeszczep często potrzebują krwi, ważne jest też codzienne wsparcie w walce z chorobą. Im wcześniej wykryta choroba tym większe szanse na pokonanie choroby.

DEON.PL POLECA
Dlatego w ramach obchodów 60-lecia Krakowskiego Ośrodka Hematologicznego będzie można:

Zostać dawcą szpiku kostnego

I uratować komuś życie! Dawcą może zostać każdy, ogólnie zdrowy człowiek w wieku pomiędzy 18, a 55 rokiem życia.

Zrobić bezpłatną morfologię

Morfologia to podstawowe badanie diagnostyczne w medycynie. Jej regularne wykonywanie może przyczynić się do wykrycia wielu chorób i nieprawidłowości w organizmie oraz poprawić stan diagnostyki hematologicznej w Polsce.

Zostać honorowym krwiodawcą

Zostając honorowym dawcą krwi możemy również uratować życie potrzebującym. Krew jest potrzebna codziennie, w dużych ilościach, ponieważ jest bezcennym lekiem, którego nie udało się wytworzyć syntetycznie.

Dowiedzieć się, jak pomóc bezpośrednio pacjentom w takcie leczenia

Leczenie jest bardzo długie i trwa czasem kilka lat, a wiele z nich pacjent zmuszony jest spędzić w szpitalu. Sztab wolontariuszy pomaga pacjentom robiąc drobne zakupy, dostarczając książki, po prostu rozmawiając. Pomóc może każdy!

22 maja na Małym Rynku będzie również można zobaczyć jak udzielają pomocy ratownicy medyczni, będzie można też wysłuchać koncertu Jacka Wójcickiego i Anny Szałapak, obejrzeć występ Macieja Mika z zespołem, Blue Machine i innych.

Patronat nad obchodami 60-lecia Krakowskiego Ośrodka Hematologicznego objęła Minister Zdrowia Ewa Kopacz. Akcję popierają również Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz wiele instytucji społecznych i akademickich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Krakowski "Dzień Krwi"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.