Krakowskie groby zachwycają i zastanawiają

Krakowskie groby zachwycają i zastanawiają
(fot. shutterstock.com)
KAI / sz

Dla wielu krakowian wielkosobotnią tradycją stało się odwiedzanie siedmiu Grobów Pańskich na pamiątkę siedmiu słów Chrystusa wypowiedzianych na krzyżu. Wśród przygotowanych grobów dominują tradycyjne dekoracje, nawiązujące do czasów, w których żył Jezus i symbolicznie wyrażające jego mękę i śmierć.

W Krakowie można zobaczyć również groby nawiązujące do aktualnych problemów społecznych i ważnych wydarzeń na świecie.

W kościele oo. dominikanów tradycyjnie Grób Pański został przygotowany przez studentów skupionych w duszpasterstwie akademickim. Dominuje w nim kolor czarny oraz zieleń. W centrum ustawiona została monstrancja.

DEON.PL POLECA

W bazylice św. Franciszka Grób Pański łączy w sobie mękę Chrystusa oraz wezwanie o pokój na świecie i zaprzestanie terroryzmu. Grób został przygotowany w kaplicy Męki Pańskiej. Jego tłem jest relikwiarz ojców Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka, którzy zginęli w Peru. Wyżej umieszczona została kopia krzyża, który znajdował się na miejscu ich męczeńskiej śmierci.

-Nasi bracia niosąc pokój i dobro stracili życie. Krzyż znajduje się na białym tle, ponieważ zmartwychwstanie Jezusa, a także śmierć naszych współbraci daje nowe spojrzenie i radość zmartwychwstania - mówi o. Łukasz Brachaczek OFM Conv.

Poniżej relikwiarza ustawione zostały symboliczne schody, porośnięte trawą i kwiatami, które symbolizują łączność z postaciami ojców w relikwiarzu głównym, nad którym ustawiona została monstrancja. Niżej położone zostały kłosy zbóż. - Tematem podstawowym grobu są słowa Jezusa "Jeżeli ziarno pszenicy wpawszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity" - wyjaśnia o. Łukasz.

Z kolei w Kolegiacie św. Anny ustawione zostały na ziemi dwa obumarłe drzewa, a w pośrodku nich małe, drzewko oliwne, które zaczyna rosnąć.

-Przygotowując grób pański staramy się wydobyć jakąś idee. Ustawiliśmy drzewa, które są martwe i z nich Bóg wyprowadza nowe życie.

Drzewo, które jest martwe niesie pokój i nadzieję, że zło będzie pokonane - wyjaśnia ks. Tadeusz Panuś, proboszcz parafii św. Anny. - To samo dotyczy ludzi. W nas również jest zło, są części, które obumierają, jesteśmy sparaliżowani przez grzech i dotyka nas łaska nowego życia - dodaje.

W centrum ustawiona została monstrancja, poniżej na ziemi, rozkwitające żonkile oraz świece.

-Głównym motywem Grobu Pańskiego w kościele Mariackim zawsze jest Pan Jezus, dlatego uwagę w inscenizacji grobu skupiamy na Najświętszym Sakramencie, ponieważ skupiamy się na Jezusie, który oddał za nas życie i nas zbawia. Śmierć Jezusa jest tylko przejściem - mówi Marcin Pasierbiewicz z obsługi turystycznej kościoła Mariackiego, który przygotował grób Chrystusa już po raz drugi.

Grób Pański w kościele Mariackim znajduje się w kaplicy Mazarakich. W tym roku w specjalnie przygotowanej, symbolicznej grocie ustawiony został trzynastowieczny obraz Pana Jezusa leżącego w grobie. W koło znajdują się kwiaty oraz dwa anioły klęczące. Po prawej stronie ustawiona została monstrancja, a po lewej stronie krzyż. Na środku znajduje się figura Matki Bożej pochodząca z pomnika jednego z członków rodziny Mazarakich, który jest pochowany w krypcie kaplicy.

Z kolei w kościele Przemienienia Pańskiego przy ul. Pijarskiej Grób Pański przypomina o tragicznym losie uchodźców, którzy chcąc przedostać się do Europy, ginęli w morzu. Przedstawione tam zostały zawieszone w przestrzeni ubrania i osobiste rzeczy, rozrzucone zabawki. Pośrodku ustawiona została podświetlona monstrancja. Jak co roku aranżacja grobu została wyłoniona w drodze konkursu przeznaczonego dla młodych artystów.

Groby Pańskie w krakowskich świątyniach będzie można oglądać jeszcze przez kilka dni po świętach Wielkiej Nocy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Krakowskie groby zachwycają i zastanawiają
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.