21-latek twórcą grobu Jezusa, który porusza do głębi [FOTO]

21-latek twórcą grobu Jezusa, który porusza do głębi [FOTO]
(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
4 lata temu
PAP / kw

Ciała uchodźców zawieszone w otchłani morskiej - to główny element tegorocznego wystroju Grobu Pańskiego w krypcie kościoła oo. Pijarów w Krakowie. Projekt wyłoniono w konkursie, którego wyniki zostały ogłoszone w Wielki Czwartek.

Autorem zwycięskiej aranżacji jest 21-letni Jakub Zawadziński. "W moim projekcie nawiązuję do współczesnego problemu wielkiej wędrówki ludów spowodowanej wojnami, a szczególnie skupiam się na upamiętnieniu kilkudziesięciu tysięcy ludzi, którzy utonęli w czasie przeprawy zatłoczonymi łodziami przez basem Morza Śródziemnego ku Europie" - powiedział laureat.

21-latek twórcą grobu Jezusa, który porusza do głębi [FOTO] - zdjęcie w treści artykułu

PAP/Jacek Bednarczyk

Instalacja zaczyna się jeszcze na podeście schodów do krypty, gdzie leży ubranie uformowane w kształt ciała dziecka wyrzuconego na morski brzeg. W samej krypcie w centrum instalacji umieszczona zostanie monstrancja z Najświętszym Sakramentem, a wokół niej będą "pływać" w powietrzu powieszone na żyłkach anonimowe ciała bez głów. Uformowane z ubrań ciała leżą także na podłodze - dnie morskim. W zaciemnionej kotarami "otchłani" znajdują się także przedmioty - cenne i codziennego użytku, zabawki, biżuteria.

"Dno Morza Śródziemnego, miejsce wiecznego spoczynku tych nieszczęśników, jest zarazem grobem umęczonego Chrystusa, który umarł za nas wszystkich, dał się pochłonąć otchłani i czeka na dzień zmartwychwstania i tryumfu nad śmiercią, czego zwiastunem jest delikatne światło widoczne w sklepieniu krypty" - interpretuje twórca swój projekt.

21-latek twórcą grobu Jezusa, który porusza do głębi [FOTO] - zdjęcie w treści artykułu nr 1

PAP/Jacek Bednarczyk

- Na tragedię uchodźców spojrzałem okiem chrześcijańskim. Chrystus umęczony, razem z nimi zawieszony w ciemnej morskiej otchłani, pomiędzy swymi umęczonymi grzechami i cierpieniem umiłowanych dziećmi, czeka na dzień zmartwychwstania i triumfu nad śmiercią, grzechem i cierpieniem - mówił Jakub Załaziński. - Zwiastunem tego jest wyłaniające się znad tafli ciemnego morza poranne światło nadchodzącego dnia zmartwychwstania. To znak nadziei na zmartwychwstanie wszystkich ludzi, także tych, których niedawno pochłonęły morskie głębiny - podkreślił.

Instalacja w sensie teologicznym odnosi się także do życia ludzkiego, zawieszonego w otchłani grzechu i cierpienia, i wskazuje, że każdy człowiek ma szansę na wydobycie z cierpienia za życia i zbawienie po śmierci. "Każdy z nas ma w sobie różne pytania, także dotyczące imigrantów, nie chciałem dawać na nie odpowiedzi, chciałem pobudzić ludzi do refleksji duchowej na ten temat i poszukiwania odpowiedzi na te pytania w sobie" - podkreślił autor instalacji.

Według jury nagrodzona praca jest dziełem dojrzałym artystycznie, ciekawym w wymiarze plastycznym, umiejętnie przedstawiającym paschalny temat męki, śmierci i zmartwychwstania obrazujący tryumf życia nad śmiercią. Została jednogłośnie wybrana. Na konkurs wpłynęło dziewięć projektów.

21-latek twórcą grobu Jezusa, który porusza do głębi [FOTO] - zdjęcie w treści artykułu nr 2

PAP/Jacek Bednarczyk

Ojcowie pijarzy przez lata urządzali Grób Pański, nawiązując do aktualnych wydarzeń i problemów np. do 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, problemu aborcji, eutanazji, samobójstw młodzieży.

Jak wyjaśnił rektor kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego w Krakowie ks. dr Mieczysław Rolka, ogłaszany od 2010 r. konkurs na projekt aranżacji Grobu Pańskiego jest motywowany dużym zainteresowaniem mieszkańców Krakowa i mediów. "Jest także okazją do okazania zaufania osobom świeckim, wywodzącym się z grona artystów i studentów uczelni artystycznych, i wykorzystania ich talentu, który daje gwarancję poziomu artystycznego" - powiedział ks. Rolka.

Jak poinformował, w tegorocznym konkursie sugerowane były inne tematy, m.in. związane z jubileuszowym rokiem św. Brata Alberta, 100-leciem objawień fatimskich, 400-leciem zakonu oo. Pijarów, ale nie znalazły wyrazu. Wyraz znalazł temat związany z imigrantami. "Zawsze staramy się zostawiać artystom swobodę w wyborze nośnego aktualnego tematu" - podkreślił ks. rektor i zaznaczył, że "główny motyw zawsze jednak pozostaje bez zmian - zwycięstwo życia nad śmiercią i zmartwychwstanie Chrystusa".

Zgłoszone prace aranżacji grobu oceniało jury w składzie: prof. Adam Brincken, dr hab. Andrzej Gaczoł, ks. dr Andrzej Nowobilski, ks. Mieczysław Rolka, Anna Jadowska-Barczyk. Nagrodą dla zwycięzcy konkursu jest wyjazd do Grecji.

Grób Pański w krypcie kościoła będzie można nawiedzać od Wielkiego Piątku do Poniedziałku Wielkanocnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

21-latek twórcą grobu Jezusa, który porusza do głębi [FOTO]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.