Krakowskie uroczystości ku czci św. Stanisława

Krakowskie uroczystości ku czci św. Stanisława
(fot. y entonces / flickr.com / CC BY 2.0)
8 lat temu
KAI / mh

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary abp Gerhard Ludwig Müller przyjedzie do Krakowa na doroczną procesję z Wawelu na Skałkę ku czci św. Stanisława. W niedzielę 12 maja wygłosi kazanie podczas uroczystej celebry przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci sprawowanej pod przewodnictwem abp Johna Myersa ze Stanów Zjednoczonych. Św. Stanisław, biskup i męczennik jest patronem Polski. Kard Stanisław Dziwisz podkreśla, że "procesja z Wawelu na Skałkę zawsze miała w historii naszej Ojczyzny charakter zarówno święta kościelnego, jak i patriotycznego i narodowego".

Tegoroczne krakowskie uroczystości ku czci św. Stanisława będą odbywały się z intencją, "aby gorliwe zaangażowanie w dzieło nowej ewangelizacji przenikało życie parafialne, społeczne i polityczne". Będą także okazją do modlitwy o kanonizację Jana Pawła II i podziękowaniem za owoce peregrynacji w archidiecezji krakowskiej Obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwii św. Faustyny i bł. Jana Pawła II.

"Niech jak najliczniejszy udział w procesjiku czci św. Stanisława, głównego Patrona Polski będzie świadectwem naszej dojrzałej wiary i patriotyzmu. Zjednoczmy się we wspólnej modlitwie o pomyślność dla naszej Ojczyzny" - apeluje kard. Dziwisz.

W procesji na Skałkę co roku uczestniczą przedstawiciele Episkopatu Polski. Z Wawelu na Skałkę idą także przedstawiciele wszystkich stanów, stowarzyszeń, bractw i instytucji krakowskich, Kawalerowie Maltańscy, rycerze i damy Grobu Pańskiego, członkowie Zakonu Szpitalnego św. Łazarza oraz profesorowie, rektorzy wyższych uczelni i uczniowie szkół katolickich.

W procesji uczestniczą również przedstawiciele władz Krakowa i województwa małopolskiego, politycy, przedstawiciele gmin Małopolski i dziesiątki tysięcy wiernych w tradycyjnych strojach ludowych. W barwnych kontuszach występują członkowie Bractwa Kurkowego. Obecni są harcerze, policja, straż pożarna i wojsko.

W procesji tradycyjnie niesione są relikwie świętych i błogosławionych archidiecezji krakowskiej, m. in. św. Stanisława, św. Brata Alberta, św. Faustyny i św. Jacka oraz bł. Jana Pawła II.

Kościół w Polsce uroczystość ku czci św. Stanisława biskupa obchodzi 8 maja. Główne obchody w Krakowie co roku odbywają się w niedzielę po 8 maja.

Uroczysta procesja z Wawelu do klasztoru ojców paulinów na Skałkę wyruszy 12 maja o godz. 9.00. Natomiast Msza odpustowa na Skałce przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci rozpocznie się o godz. 10.00. Będzie jej przewodniczył abp John Myers z Newark (w stanie New Jersey), a homilię wygłosi abp Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

W przededniu uroczystości, w sobotę 11 maja, z Wawelu na Skałkę przejdzie Akademicka Droga Światła.

Natomiast w miejscu narodzin św. Stanisława - w Szczepanowie w diecezji tarnowskiej główna uroczystość odpustowa będzie miała miejsce 11 maja. Tu także Mszę św. poprzedzi procesja - z miejsca narodzenia św. Stanisława do bazyliki, gdzie o godz. 11.00 rozpocznie się Eucharystia. Będzie jej przewodniczył abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Uroczystości odbędą się pod hasłem "Święty Stanisław Ojcem Narodu i Fundamentem Wiary w Naszej Ojczyźnie".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Krakowskie uroczystości ku czci św. Stanisława
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.