Krym: Kościół stara się żyć normalnie

Krym: Kościół stara się żyć normalnie
(fot. PAP/EPA/ARTUR SHVARTS)
KAI / mm

Niedziela 2 marca w katolickich parafiach na Krymie minęła spokojnie. Wierni gromadzili się w większej liczbie niż zazwyczaj i znacznie więcej osób przystępowało do spowiedzi - powiedział KAI o. Marcin Wrzos, oblat. W parafiach prowadzono adorację Najświętszego Sakramentu, a mieszkańcy Krymu wyznania rzymskokatolickiego kontynuują modlitwę i post w intencji pokoju.

Pomimo obecności wojsk rosyjskich, które zajmują kolejne bazy wojskowe i komendy milicyjne, panuje spokój. W miastach, w których mieszczą się parafie, na urzędach wywiesza się flagi rosyjskie. Jednocześnie ludzie są wzywani do ukraińskich urzędów skarbowych czy innych jednostek administracji.

Gdy rozmawia się ludźmi, mówią, że chcą pokoju. Mniej interesuje ich, czy będzie tu Rosja, czy Ukraina. Jak mówią, wiele flag rosyjskich wywieszanych jest ze strachu. Gdy przyjdą wojska ukraińskie, to wywieszą ich flagę - relacjonuje o. Wrzos.

Kościół katolicki ma na Krymie siedem parafii, które tworzą dekanat krymski: Symferopol (księża diecezjalni), Sewastopol (marianie), Teodozja (bernardyni), Kercz (księża diecezjalni), Jałta (dominikanie), Dżankoj (księża diecezjalni) i Eupatoria (oblaci), w których regularnie w nabożeństwach uczestniczy około 1000 osób. W Symferopolu urzęduje biskup pomocniczy diecezji odesko-symferopolskiej Jacek Pyl, oblat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Krym: Kościół stara się żyć normalnie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.