Krynoczka. Prawosławne obchody uroczystości Zesłania Ducha Świętego

Krynoczka. Prawosławne obchody uroczystości Zesłania Ducha Świętego
Prawosławne sanktuarium w Krynoczce (fot. Dariusz Biegacz - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2146793)
PAP/mk

Metropolita Sawa przewodniczył zakończeniu prawosławnych obchodów uroczystości Zesłania Ducha Świętego w sanktuarium w Krynoczce w Puszczy Białowieskiej.

W prawosławnym sanktuarium w Krynoczce koło Hajnówki zakończyły się we wtorek doroczne obchody uroczystości Zesłania Ducha Świętego – zgodnie z tradycją najważniejszego święta w tym miejscu.

Głównej liturgii przewodniczył zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego arcybiskup Sawa w asyście m.in. biskupa hajnowskiego Pawła. W uroczystości wzięło udział ok. 300 osób. Wierni przyjeżdżali modlić się w sanktuarium także w poniedziałek wieczorem, gdy - zgodnie ze wschodnim zwyczajem - obchody się rozpoczęły. Wtedy też część wiernych przyszła do Krynoczki pieszo w uroczystej procesji z pobliskiej Hajnówki.

Sanktuarium w uroczysku Krynoczka jest znane - nie tylko w regionie - z cudownego źródła. Podobnie jak – w najważniejszym w kraju – prawosławnym sanktuarium na Górze Grabarce koło Siemiatycz, wierni obmywają się tam wodą, potem wycierają chusteczkami i zostawiają je na miejscu, wierząc, że zostawiają tam także swoje problemy i choroby.

Wiele osób zabiera wodę do domów, by podzielić się nią z tymi, którzy nie mogli przyjechać na uroczystość. Wierzą, że ta woda ma cudowne właściwości – pomaga w chorobach, a poświęcone nią domy i zabudowania omijają nieszczęścia.

DEON.PL POLECA

Według tradycji Krynoczka (krynica) była czczona od najdawniejszych czasów i wiąże się z pierwszymi chrześcijanami, jacy pojawili się na tych terenach. Pierwsze wzmianki o cudownym źródle w tym miejscu pojawiły się w średniowieczu. Według przekazów zatrzymali się tam mnisi kijowscy uciekający przez Tatarami. Odkrywszy niezwykłe, uzdrawiające właściwości wody, wznieśli przy źródełku małą cerkiew i zaczęli szerzyć wiarę wśród mieszkańców puszczańskich osad.

Kult cudownego źródła zaczął się jednak dopiero w połowie XIX w. W 1848 r. powstała tam drewniana cerkiew pod wezwaniem Braci Męczenników Machebejskich, których pamięć jest wspominana w połowie sierpnia. W okresie międzywojennym uroczystości w Krynoczce gromadziły rzesze wiernych i duchowieństwa.

Parafia w Dubinach, do której to miejsce administracyjnie należy, przywołuje legendy dotyczące źródełka. Jeden z takich ustnych przekazów mówi, że miejscowi pasterze zobaczyli wokół jednego z dębów wielką jasność. Na drzewie pojawiła się ikona, a obok wytrysnęło źródełko. Wtedy zbudowano tam drewnianą kapliczkę.

W czasach PRL kult przygasł, zwłaszcza za sprawą ograniczeń administracyjnych dotyczących korzystania ze źródła, bo znalazło się ono na terenie ogrodzonej bazy wojskowej i żeby tam wejść, duchowni musieli za każdym razem prosić o pozwolenie. Od lat 90. ubiegłego wieku zakazy przestały jednak obowiązywać, a zainteresowanie wiernych Krynoczką, zwłaszcza mieszkańców województwa podlaskiego, wciąż rośnie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Milena Kindziuk

Kim był starszy brat św. Jana Pawła II? Jak bardzo wpłynął na jego późniejsze decyzje? Oto unikalny portret Edmunda Wojtyły, ofiarnego lekarza, który inspirował przyszłego papieża, uczył go miłości do gór, aktorstwa, a także modlitwy....

Skomentuj artykuł

Krynoczka. Prawosławne obchody uroczystości Zesłania Ducha Świętego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.