Kryzys - z zepsucia zdrowego kapitalizmu

9 lat temu
KAI / wab

„Nie istnieje etyka finansów, a jedynie etyka tych, którzy zajmują się finansami i działają na rynku”. Przypomina o tym dziś „L'Osservatore Romano”, relacjonując konferencję na temat encykliki „Caritas in veritate”, która odbyła się w siedzibie Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Głównym mówcą, podkreśla watykański dziennik, był prezes Instytutu Dzieł Religijnych, Ettore Gotti Tedeschi. Mówił on min. O potrzebie “popularyzowania nauki społecznej Kościoła i przywrócenia owocnych więzi pomiędzy produkcją zamożności i przedsiębiorstwem, a przede wszystkim globalnej odnowy człowieka”.

Uczestnicy dyskusji zgodzili się, że „u źródeł obecnego kryzysu leży zepsucie się zdrowego kapitalizmu, który ma swoje źródła w chrześcijaństwie”. Jedną z przyczyn tej sytuacji jest zanik postaci przedsiębiorcy w warunkach gospodarki globalnej, które zastępuje dziś coraz częściej fundusz inwestycyjny, nie posiadający dalekosiężnej wizji, lecz jedynie doraźne cele i dlatego uciekający się często do takich środków, jak „korupcja i spekulacje”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kryzys - z zepsucia zdrowego kapitalizmu
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Kryzys - z zepsucia zdrowego kapitalizmu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.